Celé koleje mohou do karantény, varuje studenty Prymula

VÝVOJ EPIDEMIE

Celé koleje mohou do karantény, varuje studenty PrymulaROZHOVOR
Epidemiolog Roman Prymula. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula vidí jako rizikové šíření koronaviru v barech. Podle něj se bude na vládní úrovni znovu zvažovat upravení otevírací doby barů, pokud by se Česká republika potýkala se zhoršenou epidemiologickou situací. Podle Prymuly je také rizikové ubytování na vysokoškolských kolejích, na něž studenti nastoupí ve druhé polovině září. „Může to znamenat, že potom se budou dostávat části kolejí nebo i možná celé koleje do nějakých karanténních opatření,“ míní Prymula.

Co říkáte na nynější nízký počet hospitalizovaných ve srovnání s dubnovým vrcholem? Zatímco 8. dubna bylo 416 pacientů s covid-19 v nemocnicích při tehdejším počtu 4 543 aktuálně nakažených, ve středu bylo hospitalizovaných jen 130 při 5 470 aktivních nákazách. Jak si to vysvětlujete?

Dá se říci, že už celou řadu týdnů vidíme průběh, který je klinicky mírnější, než byl ten v březnu a dubnu. To, že ten průběh je zhruba čtyř až čtyřapůlnásobně mírnější, to je fakt, který je vidět i v řadě jiných evropských zemích. Vysvětluje se to různými hypotézami. Ta asi nejpravděpodobnější z nich je, že dochází k tomu, že se setkáváme s menším počtem virových částic, protože jsme dominantně v zevním prostředí, dodržujeme přeci jen nějaká elementární pravidla a tvrdí se, že z tohoto důvodu ty průběhy jsou výrazně mírnější. Jestli je tato hypotéza platná, se ukáže na podzim, kdy se zase vrátíme do uzavřenějších prostor a teoreticky by to mohlo jít nahoru. Je ale třeba říci, že už teď jdeme trochu nahoru, protože nedávno tady byla čísla hospitalizovaných pod stovkou, teď jsme na 130, takže dochází k určitému nárůstu.

Mluvilo se také o tom, že SARS-CoV-2 může mít po světě několik různých kmenů. Není možné, že se tady v centrální Evropě šíří některý z kmenů, který není tak škodlivý?

Já si nemyslím, že tohle je problém, který by v podstatě řešil, co se v reálu děje. Obecně se zde rozšířila teorie, že ten virus mutuje, mění se a jsou tady různé kmeny. Realita je ale taková, že k těm mutacím dochází hodně zřídka, ty mutace nejsou nijak závažné a zásadní, protože virus má schopnost opravy těch defektních částí, které se vytvářejí. Takže virologové to nevysvětlují určitě tím, že by docházelo k nějakým mutacím nebo jiným, odlišným variantám.

Jak v současnosti hodnotíte šíření koronaviru v ČR? V minulosti jste hovořil jako o hraničních denních přírůstcích kolem 400, minulý týden v pátek ale přibylo přes 500 nových případů. Je podle vás epidemie stále v míře, v jaké se dá zvládat bez plošných opatření?

Je potřeba se na to dívat z úhlu pohledu nějakých sedmidenních průměrů, protože ono nikdy nejde vycházet z jednoho okamžikového peaku, který nastal přes těch 500. Ale určitě je pravdou, že v tuto chvíli je případů více a více, že tady je nárůst. Ten nárůst naštěstí není exponencionální, je spíše lineární, ale každopádně je třeba si říci, že se můžeme dostat do situace, kdy trasování bude ohroženo, protože případů může být více. Běžná kapacita bez nějakého dalšího výrazného posílení se pohybuje někde kolem 700-750 případů. A potom by to samozřejmě vyžadovalo nějakou změnu, která by buď vycházela z toho, že by se trasovaly epidemiologicky závažné aktivity, nebo by se ten systém dále musel výrazně posílit.

Přibyla nějaká nová ohniska v posledních dnech, nebo je to stále již zmiňované Kolínsko či Praha?

Těch ohnisek je celá řada. Nejde tady ani tak o konkrétní lokality, jaké jste tady zmiňoval, ale jde o ta různá ohniska, kterými jsou kluby, sportovci, viz těch 16 hokejistů, kteří se nakazili dominantně v autobusu (hokejisté extraligových Českých Budějovic – pozn. red.), je to otázka i zdravotnických zařízení, kde evidujeme přenosy, nebo různých komerčních společností, osobních aktivit, jako třeba párty, svatby a další. Jsou to skutečně aktivity, které jednoznačně ukazují na nějaké blízké vztahy osob, které tam byly. A zpravidla, když mají tu smůlu, a ta nejde predikovat, protože smůla je v tom, že se tam vyskytuje jedinec, který masivně šíří ten virus. To někdy u těch bezpříznakových nemusí být, to šíření je tam poměrně menší. Ale může se stát, že je tam osoba, která nezůstane doma, i když má nějaké příznaky, viz klub Techtle Mechtle, a pak to šíření je mnohem masivnější a může dopadnout na více osob.

Zmiňoval jste, že rizika jsou například v barech. Uvažujete na vládní úrovni o tom, že byste znovu omezili otevírací dobu těchto podniků, pokud by nárůsty nakažených byly na stejné úrovni jako nyní, nebo rostly?

Myslím si, že o tomto se třeba konkrétně uvažovat bude. To není otázka nějakého komerčního omezování. Myslím, že tam je dostatečně velký prostor předtím, ale opravdu, tyto aktivity jsou poměrně rizikové a je zaznamenán dostatečný počet přenosů, aby nás to utvrzovalo v tom, že toto místo je skutečně citlivé a kam bychom se měli obrátit. Na rozdíl třeba od jiných běžných aktivit jako je třeba nakupování, kde není mnoho zdokumentovaných přenosů. Je otázkou, jestli tady v České republice vůbec nějaké byly s výjimkou několika těch mála na začátku, kde jakési důkazy máme, ale nejsou natolik vypovídající, abychom mohli definitivně říci: Ano, ta osoba se nakazila v obchodě.

Obáváte se nástupu dětí do škol, nebo považujete současná opatření za dostatečná tak, aby se to tam nešířilo nějakým nekontrolovatelným způsobem?

Nástup do škol bude nepochybně epidemiologickým rizikem, protože se ví, že v dětské populaci probíhá ta nemoc extrémně mírně a nejsou tam problémy, s výjimkou nějakých úplně specifických syndromů, které jsou velmi málo četné. Na druhou stranu se také ví, že děti jsou schopny vylučovat ten virus poměrně intenzivně a prakticky identicky jako dospělí. Takže určité riziko to samozřejmě bude a situaci budeme monitorovat.

V posledních dnech se hovořilo také o vysokoškolských kolejích, kam se studenti vrátí ve velké míře zhruba za tři týdny. Na kolejích jsou často sdílené pokoje, koupelny nebo kuchyně, navíc se zde často pořádají studentské mejdany, které hlavní hygienička Jarmila Rážová označila za rizikové. Co od návratu studentů na koleje na podzim očekáváte vy?

To určitě může být významným rizikem. Myslím si, že běžný život na koleji se dá nastavit tak, aby tam to riziko nebylo tak dramatické. Nějaké mezinárodní univerzity uvažují o tom, že by vůbec ještě nespouštěly kontaktní systém výuky a bylo by to v nějakém on-line režimu, ale to, co je asi největším rizikem a to, co bude těžko ohlídatelné, to budou různé ty párty. Tam samozřejmě riziko bude poměrně vysoké. Může to znamenat, že potom se budou dostávat části kolejí nebo i možná celé koleje do nějakých karanténních opatření. To bude samozřejmě nepříjemné. Studenti by měli opravdu ve spolupráci se svými univerzitami uvažovat o tom, které aktivity ano, a které ne, které jsou prostě už za čárou rizika.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články