1 Změny ve vyplácení důchodů

Senát chce „napravit nespravedlnost s důchody“. Najde si sněmovna čas?

NOVÉ

Témata: , ,

Lidem, kteří jsou v důchodu 25 let a více, by se mohl důchod zvýšit o tisíc korun. Do Poslanecké sněmovny se totiž vrací téma zvyšování důchodů. Senát poslancům vrátil vládní důchodovou novelu s tím, že chce tisíc korun k měsíčnímu důchodu přidat i těm důchodcům, kteří jsou v důchodu 25 let a více. Vládní novela navrhovala přidat tisíc korun pouze těm důchodcům, kteří jsou starší 85 let. Předloha také zvyšuje pevnou část důchodů o procentní bod na deset procent průměrné mzdy. Kritici ale varují, že sněmovna nemusí novelu projednat včas.

„Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let, které vychovaly děti, a proto šly do důchodu dříve. Nyní často pobírají nižší důchod než senioři, kterým je 85 let a více. Proto jsem podal pozměňovací návrh, který má tuto nespravedlnost napravit,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, jehož předlohu nakonec Senát schválil.

Podle Vystrčila vyjde navrhovaná změna v navýšení důchodů ročně na dvě miliardy korun a peníze na to lze najít například zrušením slevy na jízdném pro seniory. „Návrh bude mít dopad cca na 345 tisíc seniorů v celkovém objemu cca 4,1 miliardy, což je zvýšení o cca dvě miliardy korun oproti vládnímu návrhu. Předpokládáme, že se to bude řešit v rámci sestavování státního rozpočtu,“ uvedl za ODS pro Echo24 Václav Smolka.

Navýšení o tisíc korun všem, kteří jsou v důchodu více než 25 let, dle ODS zohledňuje zejména nelehkou situaci žen, které odcházely do důchodu dříve než v 60 letech věku. „A proto by na navýšení podle vládního návrhu neměly nárok. Zároveň strávily většinu pracovního života v socialismu a nyní tedy pobírají nízké důchody,“ dodal Vystrčil.

Kdy se sněmovna sejde, aby vrácenou novelu posoudila, zatím není jasné. Řádnou schůzi má naplánovanou až na září. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před úpravami novely varoval. Poukazoval na to, že kvůli schválení některého pozměňovacího návrhu a prodloužení legislativního procesu by novela nemusela být účinná včas, tedy od září, a výpočet penzí by se od příštího roku nezměnil. Podle Vystrčila se ale sněmovna může sejít tak, aby byla předloha už od září účinná.

Vyšší důchody, slevy na jízdném pro důchodce…

Zvýšení důchodů o tisíc korun lidem starším 85 let není jediný slib, kterým vláda Andreje Babiše cílí na důchodce. Na jaře prosadila slevy na jízdném pro důchodce a studenty, a to ve výši 75 procent. Andrej Babiš také slibuje provedení důchodové reformy. V lednu ji označil za stěžejní projekt vlády. Po rezignaci sociálnědemokratického ministra práce Petra Krčála by ji měla řešit jeho nástupkyně Jana Maláčová (ČSSD).

Důchodovou novelu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí za bývalé ministryně v jednobarevné vládě ANO Jaroslavy Němcové, vláda nezískala důvěru a vládla v demisi. Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) ve čtvrtek označil předlohu vlády ANO za populistickou a nezodpovědnou. Cílí podle něho na určitou skupinu voličů.

Pokud bude novela zákona schválena, přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle nových pravidel. Zvýšení důchodů o tisíc korun pro seniory nad 85 let vládní návrh zákona přímo stanovuje k 1. lednu 2019. Podle autorů vládního návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zrušte hranici 65 let a zvyšte věk odchodu do důchodu, vyzývá OECD Česko

Sněmovna schválila změny v důchodech. Omezí zásluhovost, polepší si lidé nad 85 let


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.