Policie zametla pod koberec vyšetřování Babišových dluhopisů

Kauza korunových dluhopisů

Policie zametla pod koberec vyšetřování Babišových dluhopisůNové 2
Domov
Sdílet:

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 nadobro odložilo trestní oznámení kvůli Babišovým nezdaněným korunovým dluhopisům. V roce 2013 tehdejší ministr financí Andrej Babiš získal dluhopisy své společnosti Agrofert za velmi výhodných podmínek. Babiš nakoupil obligace za 1,5 miliardy korun, přičemž výnos ročně činí zhruba 90 milionů korun. Podle majetkového přiznání, které Andrej Babiš odevzdává do Poslanecké sněmovny, je právě tento nezdaněný výnos z dluhopisů hlavním zdrojem jeho osobních příjmů.  Právě z těchto peněz Andrej Babiš oficiálně legálně žije.

„V současné době není vedeno příslušným policejním orgánem trestní řízení pro podezření, že při vydávání tzv. korunových dluhopisů společností Agrofert došlo ke spáchání porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ uvedla pro Echo24 dozorující státní zástupkyně Blanka Valsamisová.

Předseda vlády se svým tehdejším nákupem vyhnul placení daně z dividend. Babiš před šesti lety poskytl své společnosti Agrofert nebývale vysoký úrok, který činil šest procent. Banky přitom v té době běžně půjčovaly za necelá tři procenta. Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 však bylo vše podle zákona.

Sám premiér Babiš v souvislosti s nákupem obligací nebyl nikdy prověřován ani vyšetřován. „Policejním orgánem bylo v minulosti vedeno prověřování ohledně podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku dozorované zdejším státním zastupitelstvím. Věc byla odložena dle § 159a/1 tr. řádu. Andrej Babiš v souvislosti s touto věcí nebyl prověřován, ani vyšetřován,“ uvedla Blanka Valsamisová.

Paragraf, který Blanka Valsamisová zmiňuje, uvádí, že „nejde-li ve věci o podezření z trestního činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak“. Jako možnosti uvádí zákon odevzdání věci příslušnému orgánu k projednání přestupku nebo jiného správního deliktu. Výhodný Babišův nákup by tak mohl putovat na Generální finanční ředitelství (GFŘ). To ale odmítlo věc komentovat. „Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti (§ 52 a násl. daňového řádu) se finanční správa nemůže vyjadřovat ke konkrétním případům,“ uvedlo GFŘ pro deník Echo24. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala ale na dotaz deníku Echo24 uvedl, že věc byla odložena a nikomu nebyla postupována. 

Kauza Babišových korunových dluhopisů byla jedním z důvodů, který stál Andreje Babiše post ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky na jaře loňského roku. V lednu 2017 server Echo24 upozornil na to, že Babiš jako soukromá osoba koupil od holdingu Agrofert, kde byl majoritním vlastníkem, korunové dluhopisy za 1,5 miliardy korun se zúročením 6 procent.

Babiš dodnes věrohodně nevysvětlil, kde na nákup dluhopisů od firmy, která mu tehdy patřila, vzal. Existuje totiž podezření, že na jejich nákup neměl dostatek legálních příjmů. Na to, že neměl Babiš dost osobních legálních příjmů, sám upozornil ve dvou prohlášeních pro Hospodářské noviny a Deník.cz v loňském roce.

„Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz Babiš loni 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“ Jenže do roku 2013, kdy nakoupil dluhopisy Agrofertu za 1,252 miliardy korun, to bylo jen 1,10 miliardy korun čistého. Jen na ně mu bez ohledu na životní náklady chybí 152 milionů korun čistého. Upozornil na to Týdeník Echo.

Poté, co Týdeník Echo upozornil na to, že z legálních osobních příjmů na nákup dluhopisů neměl, přišel Babiš s novou verzí o miliardě nezdanitelných příjmů. „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička (Lenka Zlámalová – pozn. red.) by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní,“ řekl Babiš na tiskové konferenci 19. ledna.

Agrofert nebyl jediný, korunové dluhopisy vydaly stovky firem. Mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Státní zastupitelství vyšetřuje korunové dluhopisy Agrofertu

Korunové dluhopisy, třináctá komnata ministerstva financí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články