Příjezd Pastrňáka pomohl, čeští hokejisté s Lotyšskem odehráli nejlepší třetinu za mnoho let

ČEŠI NA MISTROVSTVÍ SVĚTA

Hokejová reprezentace porazila Lotyšsko. Foto: Česká hokejová reprezentace
1

Česká hokejová reprezentace je jako na houpačce, ale příjezd hvězdy NHL Davida Pastrňáka rozhodně neuškodil. Po blamáži s reprezentací Rakouska si ve čtvrtek poradila s Lotyšskem 5:1. Zejména první třetina byla famózní, kdy Češi nasázeli za dvacet minut všech pět gólů. Poté už na tempu polevili, nicméně úvodní třetina dává tušit, co bychom mohli od reprezentace v nadcházejících zápasech čekat.

Že byl začátek zápasu něčím výjimečný, potvrdil i komentátor Robert Záruba. „1.třetina proti Lotyšsku 5-0 byla výsledkově nejlepší třetinou NT na MS za posledních 11 let,“ napsal. Poznamenal také, že se Češi zlepšili v statistikách, kdy mají více přesilovek než oslabeních a dávají v prvních třetinách více gólů, než dostávají.

Svůj podíl na tom mají změny v útočných formacích a také příjezd hvězdy NHL Davida Pastrňáka. Ten se proti Lotyšsku představil na  letošním mistrovství světa poprvé a hned zaznamenal dva body za gól a asistenci. Zásluhu na tom má i obnovená spolupráce s Davidem Krejčím, se kterým hrál několik let v Bostonu.

Oproti zápasu s Rakouskem, se kterým národní tým prohrál poprvé v historii, nastoupil ve čtvrtek v zcela jiné náladě. Lépe bruslil, bránil a projevila se efektivita v zakončování. S Rakouskem Češi dali pouhý jeden gól z 25 střel. S Lotyšskem dali pět gólů za dvacet minut, a stačilo jim k tomu střel 17.

„Byl to pro nás hrozně důležitý zápas. Začali jsme přesně, jak jsme si řekli. Samozřejmě jsem rád, že jsem mohl víc pomoct než v minulých zápasech. Strašně důležitá výhra. Ukázali jsme, že hokej hrát umíme, ale nesmíme se zastavit s jedním zápasem,“ dodal český útočník Tomáš Hertl.

Nejhorším momentem zápasu bylo zranění útočníka Jakuba Vrány, který odkulhal na střídačku poté, co dostal nepříjemnou ránu přímo na koleno. Zápas ovšem nakonec dohrál.

Další zápas odehraje národní tým v sobotu od 19:20 proti Norsku.