Stracheho v čele Strany svobodných nahradí někdejší prezidentský kandidát Hofer

Stracheho v čele Strany svobodných nahradí někdejší prezidentský kandidát HoferNOVÉ
Nový předseda rakouské Strany svobodných Norbert Hofer. Foto:

Zdroj: Reuters

Svět

Vládní krize v Rakousku

Echo24

Předsedou Svobodné strany Rakouska (FPÖ) byl podle očekávání jmenován Norbert Hofer. O tom, že ve funkci nahradí Heinze-Christiana Stracheho, který kvůli skandálu v sobotu odstoupil z čela svobodných i z postu spolkového vicekancléře, rozhodlo na dnešním zasedání předsednictvo strany, informovala agentura APA.

Předsednictvo FPÖ ve vydané tiskové zprávě rovněž sdělilo, že dnešní rozhodnutí ještě formálně potvrdí na příštím zasedání. To se uskuteční po volbách do Evropského parlamentu, které se budou v Rakousku konat v neděli 26. května.

Hofer byl doposud zástupcem svobodných ve vládě a vedl ministerstvo dopravy. Další osud kabinetu pod Kurzovým vedením není zřejmý. Kancléř dal najevo, že by rád se svou vládou dovedl zemi k volbám, není však jasné, zda v ní zůstanou ministři za FPÖ, ani kdo ve funkci vicekancléře nahradí Stracheho.

Aféra Stracheho vedla v sobotu k vládní krizi. Kancléř Sebastian Kurz kvůli ní vypověděl koaliční smlouvu své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ a navrhl prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi vypsat předčasné volby. Šéf státu návrh podpořil a vyslovil se pro co nejrychlejší uspořádání voleb, nejlépe začátkem září.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články