Česko na summitu NATO? Babiš a Hamáček přijeli pozdě, Metnar a Opata vůbec

Summit NATO

Česko na summitu NATO? Babiš a Hamáček přijeli pozdě, Metnar a Opata vůbecNOVÉ
Lídři zemí NATO (Summit v Bruselu 2018) Foto:

FOTO: NATO

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Zastoupení Česka na vrcholném setkání NATO v Bruselu poznamenalo souběžné hlasování o důvěře druhé vládě Andreje Babiše. V první den summitu reprezentoval Česko prezident Miloš Zeman. Přijel až poté, co promluvil v české sněmovně. Premiér Andrej Babiš (ANO) a dvojjediný ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) do Bruselu dorazili až ve čtvrtek. Tedy poté, co byly zveřejněny hlavní závěry summitu. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata nepřijeli vůbec.

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček, pověřený i vedením ministerstva zahraničí, strávili první den summitu NATO v Praze, kde žádali o důvěru své vládě podporované komunisty. Na summit dorazili až poté, co byla schválena závěrečná deklarace summitu. Čtvrtek, závěrečný den bruselského summitu NATO, byl věnovaný především spolupráci s partnerskými zeměmi. Jednání zahájila diskuse šéfů států a vlád 29 zemí NATO s prezidenty Gruzie a Ukrajiny. Hamáček zmeškal i pracovní večeři aliančních ministrů zahraničí ve středu večer, zastupoval ho náměstek. 

Nový ministr obrany Lubomír Metnar do Bruselu nedorazil vůbec, na jednáních jej také zastupoval náměstek. Ve středu se konala pracovní večeře ministrů obrany členských zemí NATO. Česká tisková agentura upozornila, že složení české delegace nebylo dlouho jasné a podle aliančních diplomatů kvůli tomu v minulých dnech Hamáčkovi telefonoval generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

V Bruselu chyběl i náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata. „Náčelník GŠ AČR generálporučík Aleš Opata se summitu NATO v Bruselu nezúčastnil. Summit se koná na úrovni nejvyšších politických představitelů členských států aliance. Náčelníci Generálních štábů se scházejí na vojenské úrovni během pravidelných setkání v rámci vojenských výborů,“ uvedla pro Echo24 za armádu Vlastimila Cyprisová.

Oproti tomu například Opatův německý protějšek přítomen byl. „Eberhard Zorn se zúčastnil summitu,“ potvrdila deníku Echo24 mluvčí německé vlády Annekatrin Gebauer s tím, že kromě kancléřky Angely Merkelové do Bruselu odjeli i ministři obrany Ursula von der Leyen a zahraničí Heiko Maas.

Prezident Zeman byl na summitu ve středu, odletěl ten samý den. Podle Hradu na pracovní večeři pořádané u příležitosti summitu NATO „zdůraznil význam spolupráce v boji proti terorismu, spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu, podpořil navýšení výdajů na obranu a varoval před snahami obnovit studenou válku.“

ČR po summitu nebude upravovat plán růstu peněz na obranu, řekl Babiš

ČR nebude po nynějším summitu NATO upravovat a zrychlovat svůj plán týkající se výdajů na obranu, řekl na závěr vrcholné schůzky v Bruselu novinářům premiér Andrej Babiš. Praha tak dál počítá s tím, že obranné výdaje vzrostou ke dvěma procentům hrubého domácího produktu v roce 2024. Rychlejší cestu k této dvouprocentní hranici, domluvené v roce 2014 na aliančním summitu ve Walesu, ve středu i ve čtvrtek tvrdě prosazoval americký prezident Donald Trump. „Já jsem vystoupil jako jeden z prvních a vysvětlil jsem Trumpovi, že je důležité mluvit o absolutních výdajích na zbrojení,“ poznamenal Babiš na tiskové konferenci po summitu.

Ty totiž například ukazují, že ČR dávala v roce 2013 na obranu 42 miliard korun, tehdy to byla 1,03 procenta HDP. V roce 2019 to má být 65,6 miliardy a 1,17 procenta HDP. Nárůst o více než 20 miliard korun při současné expanzi ekonomiky znamená při vyjádření v procentech hodnotu rozdílnou jen o 0,14 procentního bodu. Od roku 2013 do roku 2024 by mělo Česko své obranné výdaje zvýšit o 150 procent. Jan Hamáček, pověřený řízením ministerstva zahraničí, po summitu novinářům řekl, že americké a Trumpovy argumenty o příliš vysokém podílu USA na ochraně Evropy je třeba vnímat. „Pokud chceme udržet transatlantickou vazbu, všichni aktéři musí mít pocit, že se s nimi zachází fér,“ řekl.

Trump výsledek summitu, který je prakticky potvrzením právě rozhodnutí z Walesu, interpretuje jako jednoznačný úspěch svého tlaku na Evropu.

Hamáček narazil na první problém ve své rozdvojené roli

Kvůli tomu, že Jan Hamáček vede najednou dvě ministerstva, si musí vybírat, který summit upřednostní. Ve čtvrtek se vydal společně s premiérem Babišem na summit NATO v Bruselu. Vynechal tak neformální summit ministrů vnitra v rakouském Innsbruku. Summit ministrů vnitra se koná od 12. do 13. července. Druhý den neformálního setkání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Innsbrucku by tedy Hamáček stihl. Podle ministerstva vnitra se tam ale nechystá, ve čtvrtek ho zastupoval první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jiří Nováček. Více píšeme zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Rusko je agresivní a my jednotnější, než kdy jindy, stojí v deklaraci ze summitu NATO

Černí pasažéři v NATO? S tím výrazem bych byl opatrný, říká velvyslanec Šedivý

Hamáček má problém. Musí si vybrat, který summit je důležitější

Trump není spokojen s NATO. Spojencům rozeslal varovné dopisy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články