Další problém v poslaneckých řadách ODS. Fiala však vylučuje další odchody

Další problém v poslaneckých řadách ODS. Fiala však vylučuje další odchodyNOVÉ
Domov

odchod z klubu ODS

Ladislav Šustr

Odchod Zuzany Majerové Zahradníkové je druhou poslaneckou ztrátou pro ODS po vyloučení Václava Klause mladšího ze strany. Poslankyně z klubu vystupuje poté, co hlasovala proti odvolání Klause mladšího ze školského výboru. Hlasovala tak jako jediná členka ODS. Předseda ODS Petr Fiala po hlasování uvedl, že si její chování nedokáže racionálně vysvětlit a jedním dechem vylučuje další odchody z poslaneckého klubu.

Majerová Zahradníková ještě před samotným hlasováním o odvolání Klause mladšího uvedla, že je zastánkyní odbornosti a kvalifikovanosti kandidátů v čele výboru. Hlasovala však proti jednotnému stanovisku klubu. Ve středu večer pak oznámila, že chce odejít z klubu ODS. „Je pro mě velice těžké koexistovat s kolegy v klubu, kteří nechápou mé rozhodnutí,“ řekla poslankyně TV Nova s tím, že si hodlá ponechat svou stranickou příslušnost.

O zamýšleném odchodu nevěděl ani předseda strany Petr Fiala, ani předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. „O avizovaném odchodu paní poslankyně z klubu jsem se dozvěděl z médií. Ani já, ani pan předseda klubu jsme paní poslankyní nebyli o jejím kroku informováni. Nikdo paní poslankyni nevyháněl, ale nikdo ji v opuštění klubu nebránil. Zřejmě je její osobní vztah k Václavu Klausovi mladšímu silnější než její vztah k ODS. Vylučuji, že by ji někdo další měl následovat,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala.

Ještě předtím ve Sněmovně před novináři prohlásil: „Já si to tak úplně nedokážu vysvětlit, snad jenom tím, že paní poslankyně, to mě tak napadá, může být do Václava Klause zamilovaná, nebo něco takového.“ Toto prohlášení poslankyně nenechala bez odpovědi: "Musím říct, že je to opravdu hodně trapný pokus o vtip,“ reagovala na Fialu Majerová Zahradníková ve zprávách TV Nova. O změně stranických barev zatím neuvažuje, ale koexistovat s kolegy v klubu je pro ni velice těžké, jak dodala.

Odchod Klause mladší z výboru

Z klubu ODS se tak stala Majerová Zahradníková jedinou poslankyní, která hlasovala proti rozhodnutí strany během odvolávání Klause mladšího ze školského výboru. Zuzana Majerová Zahradníková ještě před samotným hlasováním uvedla důvody, proč nemůže pro vyloučení Václava Klause mladšího zvednout ruku.

„Co se myšlenky obsazování klíčových sněmovních postů týče, vždycky jsem byla zastáncem odbornosti a kvalifikovanosti kandidátů. V případě změny ve vedení školského výboru se na mne jako na bývalou učitelku a také poslankyni daného výboru obracela celá řada odborných organizací, ředitelů škol i učitelů s tím, že nyní je ve vedení na dané téma největší odborník a jakákoliv změna rozhodně nebude ku prospěchu školství,“ uvedla na plénu poslankyně.

Majerová Zahradníková se tak přidala ke třinácti dalším poslancům, kteří hlasovali proti odvolání Klause mladšího. Většina třiadevadesáti zákonodárců však byla opačného názoru a Klaus mladší tak skončil jako předseda i jako člen výboru. Místo něj protlačila ODS svého poslance Karla Krejzu, kterého Klaus mladší označil za „obchodníka s akciemi“.

ODS vyloučila poslance Václava Klause mladšího ze svých řad v polovině března. Klaus mladší se podle výkonné rady ODS názorově rozešel se stranou. Petr Fiala po vyloučení Klause uvedl, že přestal být loajální ke své straně. „To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům však nadále přecházet nelze. I proto mu dnes VR ODS zrušila členství v ODS,“ uvedl Fiala po jednání výkonné rady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sněmovna odvolala Klause mladšího z výboru. ODS má dalšího rebela

„Není to pomsta“. ODS má novou strategii, jak odvolat Klause ml.

Související články