Babiš telefonoval s Merkelovou. „Neúčast nám nevyčítá, na rozdíl od Macrona“

MINISUMMIT EU K MIGRACI

Babiš telefonoval s Merkelovou. „Neúčast nám nevyčítá, na rozdíl od Macrona“NOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

zd Echo24

Premiér Andrej Babiš v reakci na slova mluvčího francouzské vlády, který označil neúčast států V4 na minisummitu EU o migraci za bojkot, telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta podle Babiše na rozdíl od Francie neúčast státům V4 včetně České republiky nevyčítá.

Podle premiéra Francie výroky svého mluvčího debatě o migraci neprospěla. „Od Emmanuela Macrona jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět. Řešení budeme diskutovat ve čtvrtek na Evropské radě,“ uvedl Andrej Babiš na svém Twitteru.

Na rozdíl od Francie prý nevadí neúčast států V4 na minisummitu o migraci, který se má konat v neděli, německé kancléřce Angele Merkelové. Podle Andreje Babiše německá kancléřka Česku „na rozdíl od Francie rozhodně nevyčítá neúčast“, a to přesto, že se setkání evropských států koná na její popud.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer v sobotu zopakoval, že nehodlá ve sporu s kancléřkou ustoupit. V rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung řekl, že pokud řádný summit prezidentů a premiérů EU nepřinese účinné řešení, začne migranty, kteří se již registrovali v jiné členské zemi, odmítat na německé hranici navzdory vůli kancléřky. Předsedkyně koaliční SPD varovala, že se Seehofer vydal na cestu „k německému brexitu“.

„Pokud summit EU nepřinese žádné účinné řešení, budou migranti, kteří se už registrovali v jiné zemi EU, odmítáni,“ uvedl Seehofer, který je ministrem vnitra a zároveň předsedou Křesťanskosociální unie (CSU), jedné ze stran německé vládní koalice. Tento krok přitom podle něj rozhodně nebude jen symbolický. „Jde o to, abychom mohli odmítat (migranty na hranici) efektivně,“ řekl Seehofer s tím, že toho lze dosáhnout jedině pomocí dočasných kontrol na hraničních přechodech.

Za „krajně neobvyklé“ označil Seehofer upozornění, kterého se mu tento týden dostalo z Berlína, že podle německé ústavy musí ministři respektovat politické mantinely dané předsedou vlády. „To si nenecháme líbit,“ řekl Seehofer. Neuposlechnutí vůle kancléřky by přitom mohlo podle pozorovatelů vést až k pádu vlády.

Mluvčí francouzské vlády řekl, že summit Evropské unie koncem června věnovaný především imigraci, bude obtížný, a to zejména kvůli „bojkotu“ nedělního minisummitu zeměmi visegrádské skupiny (V4), k nimž patří Česká republika. Mluvčí Benjamin Griveaux to podle agentury AFP řekl rozhlasové stanici Europe 1. Podle AFP se v pracovním dokumentu schůzky mluví o kvótách pro uprchlíky. Český premiér Andrej Babiš se vůči slovům o „bojkotu“ ohradil. Do Bruselu nejede, protože schůzka byla svolána nestandardně, uvedl.

Čtěte dále: Macron: Odmítání migrantů zaplatíte. Chce pro ně v Evropě uzavřená střediska

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.