Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádka

Balet v kině

Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádkaNOVÉ
Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádka Foto:

FOTO: Aerofilms

1
INZERCE
Echo24
Sdílet:

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona Zimní pohádka se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky. Stojí za ním navíc stejný tým, jako stál za famózní inscenací Carrollovy Alenky v říši divů. Zimní pohádka, drama dvou světů – reálného a fantazijního, přijde do českých kin ve středu 28. února.

„Vybral jsem si Shakespearovo dílo, které ještě nebylo vyprávěno tancem a přitom obsahuje nepřeberné množství dramatických prvků a mísí v sobě různé žánry,“ zmínil se Christopher Wheeldon při premiérových přípravách zbrusu nového celovečerního opusu pro první londýnskou baletní scénu. Pomyslnou tvůrčí laťku si po Alence zvedl ještě o něco výše a všichni čekali, zda se mu podaří navázat na obrovský úspěch svého předchozího autorského počinu.

„Představte si, že máte před sebou dílo, které čítá celkem šest hlavních postav a každé z nich musíte vtisknout jednoznačný, snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný taneční rukopis, povahovou psychologii, jež se navíc pod náporem zápletek a vypjatých dramatických momentů vyvíjí. Tomu se říká šichta,“ doplňoval tehdy se zjevným vyčerpáním i lehkým úsměvem. Podařilo se.

Nemenší zásluhu na tom nicméně nesou i dva další spolutvůrci, s nimiž se Wheeldon skvěle doplňuje. Výtvarník a scénograf Bob Crowley zhmotnil kouzelnou povahu vypravěčské látky – cestování ze Sicílie do nadpozemské Bohemie – do ostrého kontrastu pochmurného sicilského královského dvora s obrovským, živoucím a nádherně světélkujícím stromem s žebříky a opojně hravými kostýmy. A skladatel Joby Talbot se vrhl na pole takřka neorané.

Lidový koncert na otevřené scéně

Talbotovým tvůrčím cílem bylo promísit klasické orchestrální partitury s hudebními prvky world music a folku. Ve druhém dějství k tomu navíc byla skvělá příležitost: na jevišti se totiž objeví živá kapela, která doprovází jarní venkovskou slavnost. Talbot zde geniálně propojil orchestřiště přímo s jevištěm a zkomponoval organicky souznící party pro jednotlivé nástroje tak, že symfonickou atmosféru kouzelného příběhu umocnil o ryzí lidový koncert na otevřené scéně.

„Shakespearova Bohemia není skutečná země, je to pohádkový ráj a já chtěl vytvořit iluzi právě této imaginární říše,“ vysvětluje své autorské pojetí Talbot. „Potřeboval jsem zkomponovat party na tradiční lidové nástroje zcela netradičně – využít jejich melodickou povahu do úplně nového, nadpozemského tvaru. Zaznějí například tóny indické bambusové flétny zvané bansuri, africké a jihoamerické bubínky či akordeon v hudebním souznění, jež nelze zasadit do známého zeměpisného rámce. V této náročné fúzi mi navíc velice pomohl výtečný dirigent, který celou dobu střežil dokonale harmonické splynutí symfonického orchestru s živou kapelou přímo na jevišti,“ dodává.

V hlavních rolích dechberoucí Zimní pohádky se objeví vůdčí baletní hvězdy Královského baletu. Role osudem těžce zkoušené sicilské královny Hermiony se ujme Lauren Cuthbertson, jejího muže a paranoidního krále Leonta ztvární Ryoichi Hirano, snivě křehká Sarah Lamb vystoupí jako odvržená dcera Perdita a v roli mladého prince Florizela, jenž se do ní zamiluje, se představí Vadim Muntagirov. V dalších předních rolích vystoupí Laura Morera a Matthew Ball.

Přímý přenos je plánován na 28. února od 20:15. Promítat budou pražské Bio Oko, Hradec Králové – Bio Central, Mariánské Lázně – kino Slavia, Rýmařov – kino Rýmařov a Turnov – kino Sféra. Pro více informací navštivte www.baletvkine.cz. Aktuální program přenosů je dostupný na www.aerofilms.cz/program-kin/balet.

Čtěte také:

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články