1 vášnivá rétorka

SPD má novou politickou hvězdu. Burcuje, křičí do mikrofonu a šermuje rukama

, , VIDEO

Témata: , ,

Pokud SPD ve vnitrostranickém referendu posvětí koaliční smlouvu, zamíří její předseda Martin Schulz do vlády jako ministr zahraničí a v čele strany jej nahradí Andrea Nahlesová, ta je vášnivou rétorkou. Před třemi týdny svým projevem přesvědčila sociální demokraty, aby dále vyjednávali s CDU/CSU o společné vládě. Na běžné politické poměry je její projev značně neortodoxní. Nahlesová umí vybudit vášně. Křičí hlasitě do mikrofonu a používá i nezvykle rozmáchlá gesta.

„Když jsme byli v opozici dostali jsme se z 23% na 25%, proto kdo mluví o tom, že bychom se v opozici zotavili, nemá pravdu,“ hřímala Nahlesová ve vášnivém projevu za bouřlivé reakce svých spolustraníků.

Nahlesová dále zdůraznila, že SPD byla ve vládě úspěšná a prosadila spoustu věcí. Chyba však byla, že strana nedokázala vyvrátit občanům jejich obavy a povzbudit je. „Neudělali jsme tolik, abychom mohli zemi řídit sami,“ vyvracela Nahlesová mladých sociálních demokratů jejich vzpouzení proti vyjednávání s CDU/SCU.

Nahlesová je od září 2017 předsedkyní frakce SPD ve Spolkovém sněmu a patří k vůdčím osobnostem levicového křídla strany, se stane první ženou v čele německé sociální demokracie.

V letech 2013 až 2017 byla ministryní práce a sociálních věcí ve třetím kabinetu kancléřky Angely Merkelové. Za svého působení v čele resortu Nahlesová prosadila plošné zavedení minimální mzdy ve výši 8,5 eura na hodinu (asi 214 korun), zákon o předčasném odchodu do důchodu, který umožňuje některým pracujícím odejít do penze už po dosažení 63 let, nebo zvýšení invalidních důchodů.

Do SPD vstoupila již v roce 1988, v letech 1995 až 1999 předsedala mládežnické organizaci strany. V roce 1998 byla zvolena do Spolkového sněmu, čtyři roky na to ale svůj mandát neobhájila. Do poslanecké lavice se znovu vrátila po volbách v roce 2005. Od roku 1997 je členkou předsednictva SPD, od roku 2003 i prezídia strany. V letech 2009 až 2013 byla generální tajemnicí SPD.

Nahlesová pochází z katolické rodiny a skromných venkovských poměrů a ráda zdůrazňuje, že v politice zastává především zájmy obyčejných lidí. Má pověst neúnavné bojovnice, která se dokáže energicky prosadit i proti mnohem starším a zkušenějším politickým protivníkům.

Čtěte také: Schulz ministrem zahraničí? Z CDU i SPD zní kritika koaliční smlouvy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.