4 ODCHOD Z ČELA FIRMY

Bakalovi opouštějí orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí

NOVÉ

Témata: ,

Vlastník Economie Zdeněk Bakala a jeho žena Michaela opouštějí pozice v představenstvu a dozorčí radě vydavatelství Economia. Zdeněk Bakala rezignoval na post člena dozorčí rady, Michaela Bakala odchází z pozice člena představenstva. Oba tento krok učinili k dnešnímu datu 28. ledna. Informaci Echo24 potvrdila společnost BM management, která zastřešuje aktivity Zdeňka Bakaly a jeho ženy v České republice. Bakalovi zároveň zdůrazňují, že v žádném případě nechtějí vydavatelství, pod které spadají Hospodářské noviny, Aktuálně.cz či týdeník Respekt, prodat.

Zdeněk Bakala ujišťuje, že Economia zůstává jeho klíčovou investicí, prostřednictvím které chce podporovat a hájit nestrannou a nezávislou žurnalistiku. Aby zdůraznili toto své dlouhodobé přesvědčení, rozhodli se oba manželé odstoupit ze statutárních orgánů Economie. „Vlastnictví médií chápeme jako veřejnou službu. Vždy jsme chtěli a dělali vše pro to, aby Economia a její tituly byly synonymem profesionální a svobodné žurnalistiky,“ vysvětlil rozhodnutí Zdeněk Bakala. Vlastník věří, že oba orgány budou i nadále prosazovat hodnoty a strategii mediálního domu. „Důvěřujeme zvoleným členům představenstva i dozorčí rady, že budou veškeré řídící i kontrolní činnosti nadále vykonávat v souladu s posláním Economie, tedy dělat skvělý obsah a přispívat jím k informované společnosti,“ dodal Zdeněk Bakala.

Uvolněné místo v představenstvu obsadí Monika Zahálková, která má mnohaletou praxi z poradenství v oblasti správy a řízení společností, auditu správních orgánů a compliance. Je výkonnou ředitelkou Institutu členů správních orgánů (Czech Institute of Directors) a jednatelkou CG Institut. Představenstvo bude nadále pracovat ve složení Zuzana Řezníčková, předsedkyně představenstva, Pavel Burša, místopředseda představenstva a členové představenstva Michal Brejcha a Monika Zahálková. Dozorčí rada bude tříčlenná, jejím předsedou je i nadále Luboš Řežábek, členy zůstávají Zdeněk Fried a Jan Hanousek.

Finančník a podnikatel Zdeněk Bakala získal většinový podíl v Economii v roce 2008. O dva roky dříve již koupil podíl v týdeníku Respekt, který nyní společnost spolu s Hospodářskými novinami, časopisem Ekonom, tituly Právní rádce, Business Spotlight, Logistika, Moderní řízení a magazínem Studenta vydává. Mimo to Economia provozuje zpravodajské servery IHNED.cz a Aktuálně.cz., portál Centrum.cz spolu s jeho mailovou doménou nebo internetové magazíny Žena.cz či Vaření.cz.

Od roku 2014 vydavatelství spolupracuje také se zpravodajským projektem DVTV. Ten jako první internetovou televizi založili bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Pod záštitou Economie se koná rovněž anketa Top ženy Česka, která se snaží o zviditelnění úspěšných žen v oblasti podnikání i veřejné sféry. 

Zdeněk Bakala, který je pod silným politickým tlakem především ze strany prezidenta Miloše Zemana kvůli někdejším vlastnictví těžební společnosti OKD, v České republice vedle Economie podniká v realitách, financuje Knihovnu Václava Havla, think-tank Aspen Institute a Bakala Foundation, která podporuje talentované studenty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.