1 Vliv Ruska a Číny na Česko

Huawei i terorista-senior. „Potřebujeme komisi, co by hodnotila cizí vliv na ČR“

Nové

Témata: , , , , ,

V Poslanecké sněmovně leží návrh některých poslanců na zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Ta by hodnotila vliv cizích autoritářských režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit. Poslanci budou navrhovat, aby se návrhem sněmovna zabývala ještě v lednu. Události posledních týdnů ukazují, že komise je potřeba. Říkají to poslanci s odkazem na kauzu Huawei, ale i případ seniora Jaromíra Baldy, kterého soud uznal vinným z teroristického útoku.

S návrhem na zřízení komise přišli opoziční poslanci v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09), návrh podporuje i exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Poslanci vychází především z výročních zpráv civilní kontrarozvědky, která opakovaně upozorňovala na aktivní působení ruských a čínských zpravodajských služeb v ČR. Návrh je nyní zařazen na programu lednové schůze Poslanecké sněmovny. Kdy přesně se k němu zákonodárci dostanou, zatím není jasné.

Jedním z argumentů, kterými budou poslanci přesvědčovat, že je komise potřeba, budou i události posledních dnů, uvedla Langšádlová. Tedy varování NÚKIB z prosince, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Ale i případ Jaromíra Baldy. Jedenasedmdesátiletý Balda, který je příznivcem hnutí SPD, předloni pokácel dva stromy na železniční koleje a navíc šířil výhrůžné letáky. Chtěl tak u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů.

„Poslední vývoj dokazuje, že je komise potřeba. I zoufalý příběh pána odsouzeného za terorismus je dokladem, jak se tu rozšířily dezinformace a jak zhoubný je jejich dopad na společnost. Toto spolu s kauzou Huawei dokazuje, že vliv cizích mocností na ČR je téma, kterému se máme věnovat,“ řekla Langšádlová deníku Echo24.

Z opozice podporují její návrh ODS, Piráti, lidovci, STAN i TOP09.

Vyšetřovací komise by se měla zabývat informacemi o hrozbách pro Česko ze strany cizích států, mohla by také hledat inspiraci pro zlepšení situace v ČR u zemí, které už se podobnou problematikou zabývají déle. „Cílem je přijít s konkrétními návrhy opatření v oblasti exekutivy i legislativy, aby naše země byla odolnější vůči těmto vlivům, které mají vyloženě destruktivní vliv na naši demokracii,“ řekla už dříve Langšádlová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vznik komise pro vyšetření vlivu cizích států na ČR podporuje i Šlechtová

Piráti proti politice Kremlu. Předloží českou verzi Magnitského zákona

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.