Převratný výzkum: Stres může změnit DNA spermií, tvrdí vědci

nový výzkum vědců

Převratný výzkum: Stres může změnit DNA spermií, tvrdí vědciNOVÉ
Svět

pk

Je známo, že zásadním faktorem pro správný vývoj nenarozeného dítěte je zdravotní a psychický stav matky. Pozor by si ale měli dát také nastávající otcové. Jejich nezdravý životní styl může mít závažné následky – stres, kterému jsou mnozí z nich vystaveni, může změnit DNA jejich spermatu. Děti takových mužů jsou vystaveny většímu riziku vzniku závažných duševních onemocnění. Na každoroční konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS) to řekli vědci z univerzity v Marylandu.

Američtí vědci se zaměřili na vznik duševních chorob. Potvrdili známý fakt, že vznik těchto onemocnění má mnohdy přímou souvislost s životním stylem nemocného. Nyní se však ukazuje, že tyto problémy vznikají i na základě přenosu mezi generacemi. Výzkum, prováděný týmem Dr. Baleové na laboratorních myších ukázal souvislost mezi stresem muže a následné kvalitě jeho spermií. Informaci jako první zveřejnily britské servery.

Klíčovým faktorem jsou tři hormony – adrenalin, kortizol a noradrenalin. Ty lidské tělo vytvoří v případě stresové zátěže a podle nových zjištění mohou být odpovědné za procesy, vedoucí k destruktivním změnám genetického materiálu. Konkrétně jde o změny v tzv. microRNA, které následně degraduje sperma a změní jeho strukturu jeho DNA.

„Hyphotalmus, tedy část mozku, která určuje naši stresovou odezvu, reagovala jinak,“ řekla Tracy Baleová, vedoucí výzkumu. Tyto změny jsou jednou z příčin vzniku závažných duševních chorob, například deprese či posttraumatické stresové poruchy.

Dr. Baleová a její tým zdůraznili, že na mentální vývoj dítěte v prenatálním stadiu nemá vliv pouze stav matky, jak se doposud předpokládalo. Baleová se výzkumem tohoto problému zabývala i ve svém předchozím výzkumu. Na základě zkoumání placenty nenarozeného dítěte pojmenovala souvislost mezi pohlavím dítěte a možného vzniku duševní choroby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.