1 Babiš radí Zemanovi

Zeman by měl udělat inventuru a zbavit se Nejedlého s Mynářem, radí Babiš

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Prezident Miloš Zeman (SPO) by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měl před druhým kolem voleb hlavy státu zbavit kontroverzních spolupracovníků. Konkrétně jmenoval kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. V televizi Prima v neděli také uvedl, že Zemana podporuje, radí mu, aby udělal inventuru kauz z uplynulého mandátu a vysvětlil je veřejnosti.

Aby se Zeman distancoval od nejbližších spolupracovníků, řekl Babiš už v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola, ze kterého se Zemanem postoupil do volebního finále bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Drahoš, který skončil v prvním kole voleb druhý, ve vysílání Českého rozhlasu prohlásil, že ke zbavení kontroverzních spolupracovníků již Zemana také vyzval. „Nerozumím tomu, proč to Andrej Babiš neřekl Miloši Zemanovi již dávno, já o tom mluvím v průběhu celé kampaně,“ řekl vědec. „Beru to jako součást jakési politické hry,“ dodal Drahoš.

Babiš doplnil, že ve své politické minulosti se musel také rozloučit se svou nejbližší spolupracovnicí, ačkoli věděl, že nic neudělala. Připomněl tak pražskou komunální političku Radmilu Kleslovou.

Prezidentské volby jsou podle Babiše ve skutečnosti pouze referendem o stávajícím prezidentovi Miloši Zemanovi. „Otázka je, zda jde o osobu nového prezidenta, nebo o to, aby Miloš Zeman prezidentem nebyl. Byl první, kdo vystupoval razantně proti migrační krizi a islámskému terorismu. Bojuje za zájmy našich podnikatelů v zahraničí. Dostal nálepku, že je proruský a pročínský. Měl by vysvětlit, že jeho kontakty jsou ve prospěch našich podnikatelů,“ poradil premiér Zemanovi. 

Jiří Drahoš podle Babiše není skutečným soupeřem Miloše Zemana. Tím jsou podle něj voliči, kteří jsou proti Zemanovi. „Drahoš není soupeř Zemana. Soupeřem jsou voliči, kteří nechtějí pana prezidenta Zemana. Je akademik, byl jsem s ním v minulosti ve styku. Mám s ním normální vztah, není to ale taková osobnost jako pan prezident Zeman,“ pronesl.

Zprávu OLAF číst nebudu. Na to mám advokáty, řekl Babiš

Babiš v neděli zalitoval toho, že v sobotu ODS na svém celostátní kongresu potvrdila neochotu spolupracovat s hnutím ANO, vyjádřil ale naději, že by s ním spolupracovali sociální demokraté. „Včera byl kongres ODS, který nevyslal žádný pozitivní vzkaz. O koalici by ale po sjezdu mohla vyjednávat ČSSD,“ myslí si.

Kauzami zatížený premiér také zopakoval, že nechce vládnout s KSČM a SPD. Připomněl, že ANO má mnoho společných témat s Piráty. Ti ale také stále trvají na tom, že s Babišem vládnout nechtějí. 

Kauzu Čapí hnízdo Babiš znovu označil jako „účelovou“ a „pseudokauzu“. „Ve spisu není žádný důkaz, k podvodu nedošlo. Opozice neřeší nic jiného, než tuto pseudokauzu. Premiér tvrdí, že Česká republika žádné peníze za udělenou dotaci vracet nebude. Podle něj k tomu není důvod. Znovu potvrdil, že zprávu OLAF číst nebude. „Nebudu ji číst, na to mám přece advokáty. Proč bych to dělal?“

Sněmovna podle něj v úterý nejspíš definitivně Babišově menšinové vládě vysloví nedůvěru. Jeho kabinet bude muset následně podat demisi. Prezident Zeman už dříve uvedl, že poté dá Babišovi dostatečný časový prostor na další vyjednávání. Současná vláda v demisi tak může vládnout dalších několik měsíců.

Čtěte také: Babiš dává rady Zemanovi a kopl si do Topolánka

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.