1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Trumpova ekonomika, Šiktancova poezie a političky první republiky

Témata:

Na obálce nového čísla Týdeníku Echo je prezident USA s lakonickým popiskem Když úřaduje Trump. Svůj článek Trumpova vysokotlaká ekonomika začíná Martin Weiss: „Dnes si prezident Trump pochvaluje: ,Toto je v mnoha ohledech nejlepší stav ekonomiky v amerických dějinách a vůbec nejlepší doba hledat si práci!‘

Na rozdíl od mnoha Trumpových výroků lze tento přijmout v mezích běžné politické nadsázky za pravdivý. Ekonomika nepřetržitě roste. Inflace nedosahuje dvouprocentní hranice cílované Fedem, americkou centrální bankou. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1969. Mezi Afroameričany, kteří jsou na tom tradičně hůř, je nezaměstnanost 5,9 procenta, nejnižší od té doby, co ji úřady začaly v roce 1972 sledovat.

Když i New York Times vydaly 1. června analýzu s titulkem ,Docházejí nám slova na to, abychom popsali, jak dobrá jsou poslední čísla o zaměstnanosti‘, asi na tom něco bude.“ Analýza rekapituluje Trumpovy splněné i nesplněné sliby.

O svých špatných zkušenostech s Andrejem Babišem a o rizicích spolupráce s ním hovoří nečekaně otevřeně v rozhovoru s Danielem Kaiserem předseda Senátu Milan Štěch, jeden z těch sociálních demokratů, kteří byli a jsou proti vládní koalici ČSSD a ANO.

Druhý rozhovor v čísle vede Jaromír Slomek s doyenem české poezie Karlem Šiktancem, jenž se 10. července dožil 90 let. Na otázku, zda je zralá tvorba snazší, když už básník ví, jak na to, odpovídá žijící klasik: „Ale já pořád nevím, jak na to! V poezii nikdo nic neumí, tam je všechno pořád nanovo. Říká-li někdo, že už to umí, tak je směšný. Pořád nevíme, co ta poezie vlastně je, ale když to v ní skvostně blejskne, zahřímá, tak to s vámi hne.“

Týdeník Echo č. 28 přináší i tři nové rubriky. Nové modely osobních automobilů testuje František Vahala, o své cestovatelské zážitky tuzemské i zahraniční se dělí Jiří Peňás, jenž navštívená místa doprovází i vlastními fotografiemi, a konečně seriál o známých i méně známých političkách první republiky, poslankyních i senátorkách, připravila univerzitní profesorka historie Dana Musilová. Úvahu o konzervativním a liberálním pojetí sexuality napsala Lucie Sulovská. To a ještě leccos dalšího přináší nové číslo Týdeníku Echo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Týdeník Echo: Snad zabráníme sešupu republiky směrem k Turecku


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.