1 POLITICKÁ ARÉNA

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane

Je to fenomén ojedinělý v rámci České republiky a jeho osud hýbe celou společností. V každém případě však musíme udělat všechno proto, aby otáčivé hlediště v Českém Krumlově, které má letos za sebou již šedesátou sezonu, zůstalo. Patří totiž ke zdejším raritám, které jsou nezbytnou součástí koloritu města a přitahují návštěvníky. Jen v letošní sezoně se na něm odehrálo 91 představení, které navštívilo 56 tisíc diváků.

V současné době důsledku voleb došlo na Ministerstvu kultury ke změnám dvou ministrů a zdá se, že problém otáčivého hlediště se vrací zpět na začátek řešení problému před pěti roky. Vyskytly se totiž nečekané potíže. Varianta prodloužení zahrady a vybudování nové polydimenzionální točny se zázemím a všemi potřebnými obslužnými provozy je zpochybněna. Varianta ponechání točny na stávajícím místě naráží na nutnou rekonstrukci Bellárie, kde má divadlo zázemí, které nebude moci do budoucna využívat. Problémem je, že není kde vybudovat zázemí nové. A je třeba respektovat fakt, že Národní památkový ústav, který je vlastníkem Bellárie, s ní má jiné úmysly a podle jeho plánů v ní má vzniknout další prohlídková trasa českokrumlovského zámku. Současná točna má platnou nájemní smlouvu do roku 2020.

Město České Budějovice zároveň připravuje architektonickou soutěž na nové otáčivé hlediště, protože je zřizovatelem Jihočeského divadla, kterému otáčko patří. Počítáme s tím, že jeho cena by se pohybovala řádově v stamilionech korun.
Bude záležet na současném vedení Ministerstva kultury i města České Budějovice, zda se problém podaří vyřešit ke spokojenosti všech. Nelze říci v tuto dobu bude to tak a tak, to není možné, ale je potřeba najít rozumný kompromis, na kterém by se všichni shodli, i když je to obtížné. Vyloučit proto nelze ani přesun otáčivého hlediště na nové místo.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.