Prezidentův stav není vážný, obavy nejsou namístě, říká Babiš

STAV PREZIDENTA ZEMANA

Prezidentův stav není vážný, obavy nejsou namístě, říká Babiš
Prezident republiky Miloš Zeman na vozíčku. Foto: Tiskový odbor kanceláře prezidenta
1
Domov

Echo24

Obavy o zdraví prezidenta Miloše Zemana nejsou namístě, ale jeho mluvčí Jiří Ovčáček by o něm měl informovat. Řekl to premiér Andrej Babiš pro rádio Impuls. Sám prý možná Ovčáčkovi napíše, aby občanům sdělil nějakou pozitivní informaci. Echo24 už dříve informovalo, že Ovčáček odmítá odpovídat na dotazy týkající se hospitalizace prezidenta. Ústavní právník Jan Kysela je toho názoru, že by o prezidentově stavu měli vědět alespoň nejvyšší ústavní činitelé.

Zeman dorazil do Ústřední vojenské nemocnice v úterý před polednem, jeho hospitalizaci pak potvrdila i mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Prezidentův mluvčí už však více než 24 hodin odmítá veřejnosti sdělit, jaký je prezidentův stav. Psali jsme zde. K situaci se nyní vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který oznámil, že on je s prezidentovým stavem seznámen a nejedná se prý o nic vážného.

„Já jsem o zdravotním stavu prezidenta informován. Nastoupil do nemocnice na základě dohody s lékaři, žádné obavy nejsou namístě. Zdravotní stav není vážný,“ řekl Babiš pro Impuls. Dodal, že je podle něj nevhodné, že prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček o stavu hlavy státu neinformuje. „Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Já mu snad sám napíšu, aby to udělal,“ řekl Babiš.

O totéž se pokusil i deník Echo24. Mluvčímu Ovčáčkovi znovu poslal dotazy ohledně zdraví prezidenta a jeho schopnosti vykonávat úřad. Do středečního podvečera nepřišly žádné odpovědi.

Ovčáček místo toho od úterního rána na svém Twitteru opakovaně citoval náboženské texty a papeže Františka. „Hlasitě jsem volal k Hospodinu, a vyslyšel mě ze své svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá. Nezaleknu se ani tisíců, kteří mě obkličují,“ napsal Ovčáček krátce po zveřejnění informace, že je Zeman v nemocnici. Následně pak vyzval občany, aby volili hnutí ANO nebo informoval o tom, že prezident udělil milost.

Babiš už dříve popřál Zemanovi brzké uzdravení. „Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu. UVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou,“ napsal Babiš.

Zbavit prezidenta jeho funkce podle Ústavy není možné, uvedl pro Impuls ústavní právník Jan Kysela. Musel by buď sám rezignovat, nebo by se musel podřídit názoru Poslanecké sněmovny a Senátu. „Parlamentu přísluší kompetence rozhodnout o tom, že existují závažné důvody, které prezidentu republiky brání vykonávat vlastní úřad. V takovém případě prezident republiky nepozbývá úřadu, ale řekněme, že je pozastaven jeho výkon,“ vysvětlil. Podle Ústavy by prezidentovy pravomoci přešly zčásti na předsedu vlády Andreje Babiše a zčásti na předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (oba za ANO).

„U nás bohužel už od československých dob existuje tradice ne úplně transparentního informování o zdravotním stavu hlavy státu, ale zdá se mi, že v minulosti alespoň ti nejvyšší ústavní činitelé bývali informovaní o tom, jak na tom hlava státu je. Každopádně mi připadá, že zdraví hlavy státu není pouze soukromou věcí té konkrétní osoby, ale že je do značné míry věcí veřejnou, protože zkrátka vykonává spoustu důležitých kompetencí a je dost podstatné vědět, jestli je vykonává mimo jiné se zdravou myslí,“ prohlásil ale Kysela.

O tom, jestli existují existují důvody, kvůli kterým není prezident schopný vykonávat funkci, rozhoduje parlament. Pokud by se na tom usnesl, výkon funkce prezidenta by byl pozastaven. Prezidentovy pravomoci by pak přešly na premiéra a na předsedu sněmovny.