1 nejvyšší smrti

Popravit vás stále mohou v 54 zemích. Malajsie trest smrti zruší, spasí to přes 1200 odsouzených

NOVÉ

Témata: , , ,

Malajsie se po Guinee a Mongolsku připojí k zemím, které zakáží trest smrti. Na změně se ve čtvrtek dohodla tamější vláda, zrušeny mají být i všechny již naplánované popravy, informovala agentura APF. Trest smrti se dosud provádí v 54 zemích světa, z vyspělých zemí jej užívá pouze Japonsko a některé státy USA.

Podle ministra spravedlnosti Liew Vui Keonga by v Malajsii měl být zrušen absolutní trest za všechny typy zločinů. Do doby, než vejde rozhodnutí v platnost, mají být i zastaveny popravy již dříve odsouzených. Návrh změny zákona bude zřejmě předložen parlamentu v pondělí, citovala agentura AP ministra Liew Vui Keonga. „Vláda se shodla, že zruší trest smrti. Věřím, že zákon bude brzy změněn,“ konstatoval ministr.

Agentura AP napsala, že v současné době čeká v Malajsii na popravu více než 1200 lidí. Trest smrti oběšením byl doposud v zemi vyměřován za širokou škálu zločinů – od vraždy přes únos a obchodování s drogami až po vlastizradu a terorismus.

Organizace na ochranu lidských práv změnu vítají

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla, že zrušení trestu smrti v Malajsii by znamenalo obrovský pokrok. „Nelze ztrácet čas, trest smrti patří jen do učebnic dějepisu a měl být už dávno zrušen,“ prohlásil generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo. Připomněl, že 142 zemí světa už trest smrti neuplatňuje.

V letošních parlamentních volbách v Malajsii překvapivě zvítězila opoziční aliance v čele s 92letým Mahathirem Mohamadem nad Národní frontou (BN), která zemi vládla po celou dobu od získání nezávislosti na Británii v roce 1957. Vítězná aliance slíbila, že v zemi sníží míru korupce a zlepší situaci v oblasti lidských práv.

V Evropě pouze Bělorusko

Mnoho asijských zemí, jako například Čína, Singapur, Indonésie, Thajsko a Vietnam, nadále trest smrti uplatňuje.

Asi 85 procent zdokumentovaných poprav připadá podle Amnesty International na pouhé čtyři země – Írán, na který připadá přes 50 procent všech poprav ve světě, Saúdskou Arábii, Irák a Pákistán. Statistika ale nezahrnuje Čínu, kde byly popraveny tisíce lidí; záznamy o trestech smrti jsou tam vedeny jako státní tajemství.

Z evropských zemí uplatňuje hrdelní trest jen Bělorusko. Od roku 1991, kdy získalo samostatnost, bylo k tomuto verdiktu odsouzeno přes 400 lidí, v posledních letech počet poprav radikálně klesá, předloni to byly čtyři popravy, loni dvě. V bývalém Československu byl trest smrti zrušen s účinností od 1. července 1990. Rozsudky smrti vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vatikán otočil. Trest smrti dřív řídce povoloval, teď ho rezolutně odmítá

Kdo je silnější? Čínská bojová loď najížděla na americký torpédoborec, dělilo je jen 40 metrů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.