1 Týdeník Echo

Demokrat Mohorita, Německo a Francie versus Visegrád a Netflix jako bořitel tradic

NOVÉ

Na obálce nového čísla Týdeníku Echo je snímek Vasila Mohirity, svazáckého a komunistického funkcionáře z 80. let i z počátku polistopadové epochy. Rozhovor s ním pořídila Kateřina Weissová; někdejší nomenklaturní kádr se v něm  prezentuje jako přesvědčený demokrat a také sionista, užívá jméno Ben Vasco Meier, hlásí se ke svým židovským kořenům a hrdě připomíná, že to byl on, kdo „zařídil“ v prosinci 1989 zvolení Alexandra Dubčeka předsedou Federálního shromáždění (29. 12.) a den nato i Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky. 

Článkem Kdo je tady civilizovaný přispěla do čísla Lenka Zlámalová. Srovnává civilizační vyspělost na jedné straně ve Francii a v Německu, na druhé straně ve státech Visegrádské skupiny, tedy v Česku, Maďarsku, Polsku a Slovensku, a dochází k fakty podloženým závěrům, že nemusíme trpět komplexem méněcennosti, ale současně ani Francouzi a Němci by neměli vůči nám trpět komplexem superiority.

„Sami Francouzi a Němci, kteří mají často sklony Středoevropany poučovat, dnes ve světové konkurenci nehrají první civilizační ligu. V mnoha měřítkách se nevyrovnají z Unie odcházejícím Britům, Dánům, Finům nebo Estoncům. Nemluvě o Američanech, které po zvolení Donalda Trumpa také rádi v Berlíně a Paříži mistrují jako civilizačně zaostalé. Podobně je na vyšší civilizační úrovni Austrálie, rovněž velmi často evropskými progresivisty častovaná kvůli přísně řízené migraci. Nemluvě třeba o Singapuru, který dnes dominuje všem žebříčkům konkurenceschopnosti, kvality lidského kapitálu, prostředí pro podnikání atd. (...) Není jediný důvod, aby Středoevropané přijímali potupnou roli Evropanů druhé kategorie a nechali se mistrovat těmi, kdo je civilizačně nijak zásadně nepřevyšují,“ uzavírá svou komparaci autorka.

Články z tohoto vydání si může již nyní na EchoPrime

Pod sugestivním titulkem Zachránce filmu? Zabiják kin? se Ondřej Štindl zamýšlí nad současností a budoucností filmové kultury: „Streamovací společnosti, které uživatelům umožňují dívat se přes internet na filmy a seriály, svět kinematografie rychle dost možná nenávratně mění – nejenom jeho zákulisí, ale i produkty, obsah.

Nejvýraznějším tahounem téhle revoluce je firma Netflix, která se velice rychle stala dominantní silou audiovize – od jednoduchých záznamů vystoupení stand up komiků po velkofilmy za stamiliony dolarů. Jako všechny jiné revoluce bude mít i tahle svoje oběti: kina a vůbec film v tradičním slova smyslu, možná se k těm „padlým“ nakonec zařadí i Netflix samotný. Obchodní a distribuční model, s nímž ta firma přišla, ale pravděpodobně přežije. V tom ohledu budou dalekosáhlé výsledky revoluce trvalé,“ píše autor v úvodu. 

Toto a ještě dlouhou řadu textů svých autorů i externích spolupracovníků přináší nové číslo Týdeníku Echo.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.