Pohřešuje se šéf Interpolu – od odletu do Číny. Není sám, v říši středu mizejí miliardáři i knihkupci

Podivné zmizení

Pohřešuje se šéf Interpolu – od odletu do Číny. Není sám, v říši středu mizejí miliardáři i knihkupciAKTUALIZOVÁNO
Meng Chung-wej Foto:

Foto: Interpol

1
Svět

jhrfk Echo24

Francouzská policie zahájila vyšetřování možného zmizení šéfa Interpolu Meng Chung-weje. Informovaly o tom v pátek agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem. Policii podle těchto zdrojů kontaktovala manželka prezidenta Interpolu, Číňana Meng Chung-weje, poté, co se s ním nedokázala spojit od jeho odjezdu do vlasti na konci září. Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) napsal, že Meng v Číně čelí nespecifikovanému vyšetřování.

Podle francouzské rozhlasové stanice Europe 1 odcestoval 64letý Meng do Číny 29. září. Od té doby o něm údajně nejsou žádné zprávy. Agentura AFP citovala zdroj z francouzské justice, podle něhož Meng nezmizel ve Francii.

Žádné další informace o jeho plánech podle médií nejsou, stejně jako není jasné, proč jeho manželka o přerušení kontaktů informovala až v pátek. Žena žije s dětmi v Lyonu, kde světová organizace zastřešující mezinárodní policejní spolupráci sídlí.

Interpol v reakci uvedl, že zaznamenal zprávy o údajném zmizení prezidenta Menga. Podle prohlášení ale jde „o záležitost příslušných úřadů jak ve Francii, tak v Číně“. Interpol také poznamenal, že za řízení jeho operací je odpovědný generální tajemník a nikoli prezident. Dále tiskové oddělení věc nekomentovalo.

SCMP s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že šéf Interpolu je v Číně vyšetřován a po příletu minulý týden byl ihned předveden k výslechu. Podle deníku není jasný důvod vyšetřování ani místo, kde je držen.

Do čela Interpolu byl Meng zvolen v listopadu 2016 a stal se prvním Číňanem v této funkci. Předtím působil v Číně v několika vysokých pozicích, mimo jiné byl zástupcem šéfa čínské policie. Podle agentury AP se Meng během svého působení v čínských orgánech vyskytoval v blízkosti tehdejších politických špiček, z nichž některé se staly terčem pozdějšího tažení proti korupci. Meng údajně úzce spolupracoval s bývalým šéfem vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchangem, který byl za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí v červnu 2015 odsouzen na doživotí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kdo v posledních letech zmizel v Číně? Miliardáři i knihkupci

Kuo Kuang-čchang – Šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International známý jako „čínský Warren Buffett“ byl pohřešován několik dní v prosinci 2015. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.

Lee Bo – Spolumajitel hongkongského knihkupectví Causeway Bay Books, jež spadá pod nakladatelství Mighty Current a prodává materiály kritizující vedení v Pekingu, zmizel v prosinci 2015. Spolu s ním zmizeli v krátké době další čtyři hongkongští knihkupci spojení s knihkupectvím Causeway Bay Books a nakladatelstvím Mighty Current. Lee, který má také britské občanství, po čase poslal faxem dopis kolegovi, v němž prohlásil, že do Číny odjel dobrovolně a že „spolupracuje se zainteresovanými stranami“, což vzbudilo podezření, že byl ke své výpovědi donucen. Čínská policie v únoru 2016 oznámila, že tři ze zmizelých knihkupců jsou v pevninské Číně vyšetřováni kvůli podezření z nelegální činnosti.

Čou Čcheng-ťien – Miliardář, zakladatel a generální ředitel oděvního řetězce Metersbonwe, zmizel počátkem ledna 2016. Podle spekulací místních médií Čoua a tajemníka podnikové rady vzaly do vazby čínské úřady.

Siao Ťien-chua – Čínský miliardář s kanadským pasem zmizel 27. ledna 2017. Zahraniční servery zaměřené na zprávy z Číny uvedly, že policisté z pevninské Číny v civilu podnikatele odvedli z jeho apartmá v luxusním hotelu Four Seasons v Hongkongu. Čínské úřady letos v březnu nařídily podle serveru South China Morning Post (SCMP) podnikatelskému impériu Siao Ťien-chuy, které zahrnuje hlavní konglomerát Tomorrow Holdings a širokou síť přidružených podniků, prodat kvůli splacení bankovních úvěrů v letošním roce jeho majetek ve výši 150 miliard jüanů (490 miliard Kč). Jako důvod uvedly neprůhledné podnikání firmy, které s sebou nese rizika ohrožující finanční bezpečnost země. Siao je podle některých médií v současnosti držen v domácím vězení.

Jie Ťien-ming – V únoru letošního roku se objevily informace, že šéf i v Česku aktivní společnosti CEFC China Energy byl zadržen a čelí vyšetřování kvůli podezření z hospodářské kriminality. Jie, který je mimo jiné čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, je od té doby nezvěstný a zřejmě se nachází v čínském vězení.

Fan Ping-ping – Jedna z nejznámějších čínských hereček se na veřejnosti neobjevila téměř tři měsíce od července letošního roku. Sedmatřicetiletá hvězda, která si zahrála i ve filmových sériích X-Men a Iron Man a je nejlépe placenou čínskou herečkou současnosti, byla obviněna z daňového úniku a musí zaplatit pokutu ve výši téměř 2,9 miliardy korun. Podle CNN byla Fan zřejmě zadržována a vyslýchána na tajném místě. Na začátku října o sobě dala Fan vědět vzkazem na sociální síti, ve kterém se za své provinění omluvila.

Meng Chung-wej – Francouzská policie zahájila vyšetřování možného zmizení šéfa Interpolu Meng Chung-weje. Policii kontaktovala Mengova manželka poté, co se s ním nedokázala spojit od jeho odjezdu do vlasti na konci září. Deník SCMP napsal, že Meng v Číně čelí nespecifikovanému vyšetřování a že po příletu minulý týden byl ihned předveden k výslechu. Podle deníku není jasný důvod vyšetřování ani místo, kde je držen.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo je silnější? Čínská bojová loď najížděla na americký torpédoborec, dělilo je jen 40 metrů