1 Změny ve Starostů

Gazdík nebude obhajovat funkci předsedy STAN. „Je třeba dát šanci dalším“

NOVÉ

Témata: ,

Předseda nejmenší parlamentní strany Starostů a nezávislých Petr Gazdík uvedl, že na příštím sněmu strany nebude obhajovat funkci předsedy. Zváží ale zůstat v předsednictvu. STAN není jedinou parlamentní stranou, která může změnit svého předsedu. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek až po volbách oznámí, zda bude funkci obhajovat. O přímé volbě šéfa ČSSD na jaře zase hovoří první místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola.

„STAN nechce být stranou jednoho muže a stranu se snaží vést společně předsednictvo. Vidím kolem sebe řadu osobností, je třeba dát šanci dalším,“ uvedl pro deník Echo24 Petr Gazdík a zmínil prvního místopředsedu Víta Rakušana, šéfa klubu poslanců Jana Farského, jedničku kandidátky STAN v Plzni Michaelu Opltovou a další. Že nebude post předsedy na sjezdu v roce 2020 obhajovat, uvedl Gazdík poprvé v rozhovoru pro deník MF Dnes. Jsem připraven zůstat v předsednictvu strany, pokud o to kolegové budou mít zájem, dodal Gazdík.

Starostové a nezávislí jsou dle Gazdíka v dobré kondici, kdyby tomu tak nebylo, odchod by nezvažoval. „Z mého pohledu je STAN v dobré kondici, a proto vedu tyto úvahy. Kdybych cítil, že je něco špatně, nemohl bych s klidným srdcem odejít,“ řekl Petr Gazdík. V čele strany je od roku 2016, před tím post zastával v letech 2009 až 2014. V rozhovoru pro MF Dnes dodal, že je velmi zklamán ze současného vedení sněmovny a z toho, na co se zredukovala současná politika.

Bělobrádek zvažuje v čele KDU-ČSL skončit

Změny ve vedení čekají možná i lidovce. Předseda Pavel Bělobrádek, který v Náchodě kandiduje do Senátu, až po volbách řekne, zda bude funkci obhajovat. Ve straně už zájem o předsednictví hlásí například první místopředseda a exministr zemědělství Marian Jurečka nebo poslanec Marek Výborný. Oba ale zdůrazňují, že definitivně ještě rozhodnutí nejsou. Píšeme o tom zde.

K úvahám o změně vedení může vést i výsledek sociálních demokratů v komunálních a senátních volbách. Nové vedení strany vzešlo z jarního sjezdu ČSSD a například první místopředseda strany Jiří Zimola otevřeně hovoří o přímé volbě předsedy a prvního místopředsedy na jaře příštího roku. „Celé stávající vedení řeklo, že v březnu dá funkce k dispozici. V následujících měsících musíme řešit variantu, kterou máme ve stanovách, tedy aby si nového předsedu a statutárního místopředsedu zvolili všichni členové přímou volbou,“ uvedl Zimola pro Novinky.cz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: STAN bojuje o svůj název. Na Starosty pro Prahu podala stížnost k Ústavnímu soudu

Známý kavárník Kotas kandiduje za STAN a KDU-ČSL na Praze 1

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.