Co s migranty? Babiš se za odmítnutí pomoci dočkal chvály i od opozice

Migrační politika

Co s migranty? Babiš se za odmítnutí pomoci dočkal chvály i od opoziceNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Odmítnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) přijmout uprchlíky v souvislosti s aktuální italskou žádostí o pomoc, opozice vesměs kvituje. Vláda i opozice zdůrazňují, že přijímat uprchlíky zachráněné ve Středozemním moři není řešení a je třeba pomáhat v místě konfliktu. Konkrétní ale často nejsou.

Česko odmítá přijímat migranty a v souvislosti s aktuální italskou žádostí o pomoc nabízí experty a policisty. Je také připraveno zapojit se do operace pod vedením Itálie na severu Libye. Podle premiéra Andreje Babiše je třeba migraci do Evropy řešit tak, aby lodě s uprchlíky nemohly z Afriky vůbec vyplout. Opozice souhlasí, pomoc dle ní má mířit tam, kde vzniká konflikt. Konkrétní představu řešení migrační krize ale často neříkají.  

Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. „Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ uvedl už dříve Babiš. Také ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček potvrdil, že Praha odpoví na italskou žádost o přijetí migrantů záporně. „Je třeba se soustředit na řešení příčin migrační krize a jak příliv nelegálních migrantů zastavit včetně boje s pašeráky. Migrační krizi nevyřešíme tím, že dveře do Evropy zůstanou otevřené nekontrolované migraci,“ uvedl Hamáček. ČR podle něj nabízí Itálii své experty a policisty. „Jsme také připraveni se zapojit do operace pod vedením Itálie na podporu libyjských bezpečnostních sil,“ dodal Hamáček, pověřený i vedením ministerstva zahraničí.

Všech 450 migrantů, kteří byli zachráněni v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi, se už vylodilo v sicilském přístavu Pozzallo; zbylí muži se na pevninu dostali v noci na pondělí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na starostu města Roberta Ammatumu. Francie, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko oznámily, že přijmou po 50 uprchlících. Dvacet dalších přijme podle agentury ANSA Irsko. Italský tisk si všímá odmítavého stanoviska České republiky a Maďarska.

Podle lidovců je základ české účasti v pomoci na místech, kde vzniká konflikt. „Aby lidé ze svých zemí, odkud pochází, neodcházeli a měli důvod zůstat,“ uvedl pro deník Echo24 předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Ekonomičtí migranti, kteří dopluli do Evropy, by měli být ve zrychleném řízení vrácení zpět do země původu. Ti, kteří jsou podle mezinárodního práva uprchlíci, těm bychom měli pomoct,“ dodal Bartošek. „Všeobecně platí, že distribuce migrantů po Evropě není řešení,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Poslanec a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten vítá, že premiér přejímá stanoviska SPD. „Česká republika nemá žádnou povinnost brát jakékoliv nelegální migranty na své území, protože Itálie mohla lodě s migranty odmítat již dříve. Tento postup mimochodem naše hnutí SPD navrhovalo od začátku krize a nyní se ukazuje, že jsme měli pravdu,“ řekl pro Echo24 Radek Koten 

Česko by mělo říct, jak chce s migrací pomoci a svým slovům dostát, uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Evropská rada se usnesla, že na území EU by v souladu s mezinárodním právem mělo být o zachráněné osoby postaráno na základě sdíleného úsilí. Příspěvek jednotlivých zemí je dobrovolný. ČR by tedy měla říct, jakým způsobem se chce na společném úsilí podílet a potom svým slovům dostát,“ řekl deníku Echo24 Ivan Bartoš. „Země EU potřebují nastavit dlouhodobé a hlavně koncepční řešení, aby mohli operativně rozhodovat i lidé, kteří střeží samotné hranice. Nelze kvůli každé lodi svolat Evropskou radu,“ dodal Bartoš.

Podle předsedy klubu STAN Jana Farského ale nejde stále odmítat jakoukoliv solidaritu. „Chtít na jednu stranu od EU všechna práva včetně financí na všechno od dálnic po zemědělství, a na druhou stranu odmítat jakoukoliv solidaritu v oblasti povinností a problémů, je cesta do pekel,“ uvedl Farský. „Migranti jsou evropský problém. Proto musí mít evropské řešení. Mimochodem na migraci včetně ochrany vnějších hranic EU jdou cca dvě procenta rozpočtu EU. Na dotace do zemědělství cca 40 procent rozpočtu EU. Řešení je tak jen otázkou priorit,“ dodal Farský pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Žádné migranty přijímat nebudeme, prohlašuje Babiš. Krade nám program, zní z SPD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články