„Všichni dokazují, že zdroje tu jsou.“ Expremiér Špidla jde do voleb z 25. místa

ŠPIDLOVA KANDIDATURA

„Všichni dokazují, že zdroje tu jsou.“ Expremiér Špidla jde do voleb z 25. místaROZHOVOR
Vladimír Špidla během kampaně v pražském metru po boku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Foto: Echo24 - Vojtěch Drbohlav
2
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Po letech strávených mimo politiku se sociálnědemokratický expremiér Vladimír Špidla vrátil do volebního boje a uchází se o post poslance. Kampaň vede po boku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, se kterou tráví rána na stanicích pražského metra, kde rozdává letáky. Špidla tvrdí, že se ČSSD podařilo přitlačit ANO k plnění levicového programu. Osobně je sice proti třetí vládě sociálních demokratů s hnutím ANO, že by tato možnost mohla ale po volbách nastat, nevyloučil.

Proč jste se rozhodl vrátit z politického důchodu a kandidovat do Poslanecké sněmovny?

Protože jsem jednak byl pořád aktivní v sociální demokracii, i když pochopitelně ne v nějakém prvním plánu, a teď jsou volby a je třeba dát dohromady všechny síly. Přeci jen si myslím, že mohu něco přinést.

Jste na nevolitelné 25. pozici pražské kandidátky. Šel jste do toho se záměrem nechat se vykroužkovat, nebo chcete svou přítomností kandidátku spíš jen podpořit?

Bylo to tak, že mě sociální demokraté z místní organizace požádali, abych kandidoval, což mě opravdu potěšilo, protože po těch letech člověk vidí, že ho berou vážně a že si ho váží. A potom jsem hledal nějakou pozici, která by právě odpovídala tomu, že už jsem přeci jenom na odchodu.

Co říkáte na to, že ČSSD vládla osm let s hnutím ANO, které jí prakticky vyluxovalo všechny voliče?

To už je uzavřená kapitola. Teď se rozdávají nové karty. Fakt je ten, že sociální demokracie je programová strana a ANO není. Tím ho vlastně domáčkla hodně směrem k sociální demokracii, ale až budou nově rozdané karty a ANO bude mít jako koaličního partnera SPOLU, tak se zase snadno přesune do pravicové části spektra.

Pokud byste se dostali do sněmovny, už byste nechtěli potřetí vládnout s ANO?

Tak jak znám členskou základnu, tak ta to nechce.

A vy osobně, pokud byste byl u povolebních vyjednávání, vystupoval byste rázně proti koalici s ANO, nebo byste o tom uvažoval?

Já jsem byl původně proti vládě s ANO a myslím si, že nemám důvod, abych tu pozici měnil. Ale do té míry jsem otřískaný politik, že vím, že když vypadnou lístky z urny, tak si s tím nějak musíte poradit.

Co považujete za hlavní témata současných voleb?

Osobně za to považuji otázku toho, zda se uchová koncepce sociálního státu v Česku, nebo ne. Věcně to znamená přístupné zdravotnictví, školství a univerzální systémy sociální ochrany.

Před volbami v roce 2002 jste proslul výrokem „zdroje jsou“…

…A teď všichni dokazují, že to tak je.

Česko má nyní tak vysoké schodky státních rozpočtů, jaké v historii nepamatuje. Jak byste dosáhl toho, aby se dařilo dluhy snižovat?

Vždy máte, už od renesanční Itálie, pojem bilance. Musí být příjmy a výdaje. A jestliže v současné době se od nás odvádí dva až dvaapůlkrát víc kapitálu do zahraničí než třeba ve srovnatelném Maďarsku, no tak tady hned máte velký prostor na to získat.

To, aby se rozpočty stabilizovaly, vyžaduje poměrně významnou daňovou reformu, a to nejen z důvodu plus mínus, ale i z důvodu toho, že ekonomika a celá společnost se změnily. A ten současný daňový systém už není účinný. Takže jsem pro velkou daňovou reformu a také je samozřejmě třeba dvakrát obrátit každou korunu, ale to neznamená, že máte šetřit v oblasti sociální politiky, protože principiálně, je to investice do lidského kapitálu.

Vladimír Špidla (70) zastával mezi lety 2002 až 2004 post předsedy vlády. Předtím působil jako první vicepremiér ve vládě Miloše Zemana. Po odchodu z premiérské pozice byl šest let prvním českým eurokomisařem. V českých vládách zastával také post ministra práce a sociálních věcí či zdravotnictví. Nyní je ředitelem Masarykovy demokratické akademie, think-tanku ČSSD.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy