Do říše párii Bašíra. Na výuku arabštiny vysílá Plzeňská univerzita studenty do Súdánu

STUDIUM V ZAHRANIČÍ

Do říše párii Bašíra. Na výuku arabštiny vysílá Plzeňská univerzita studenty do SúdánuNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Filozofická fakulta Západočeské univerzity (ZČU) vyšle v březnu první čtyři studenty vyšších ročníků na dvouměsíční intenzivní studium arabštiny do Súdánu na chartúmskou univerzitu. Studenti magisterských programů tam budou jezdit každý semestr; zájem o arabštinu je velký, řekl proděkan Jan Záhořík. Podle něj jde o jedinou českou vysokou školu, která spolupracuje s univerzitou v Súdánu.

Letos na podzim vyjelo na měsíc 16 studentů fakulty do Kyrgyzstánu, skupina studentů byla Karačajevsku na Kavkaze a poprvé bylo pět studentů v Etiopii a skupina v USA. Jen díky programu Free Movers letos vyjede 95 studentů, další desítky v rámci programu Erasmus a díky dalším penězům na internacionalizaci to budou desítky pedagogů. Každý týden je na fakultě přednáška zahraničního lektora.

Studenti v současnosti jezdí na arabštinu do Maroka i do Tuniska, ale marocká arabština je podle Záhoříka specifická, protože je na okraji arabského světa a navíc je „deformovaná“ francouzštinou. „Súdánská je bližší té v uvozovkách mainstreamové – egyptské nebo té z Arabského poloostrova,“ uvedl. Arabštinou podle něj mluví lidé ve více než 20 zemích světa a lze se s ní domluvit až s půl miliardou lidí.

„Smyslem vysílání je maximální internacionalizace naší fakulty, protože zásadní, co by si měli studenti odnést, je jazyková vybavenost a nadhled, který získají dlouhodobým pobytem v zahraničí,“ uvedl.

V univerzitě v Chartúmu budou mít každodenní intenzivní kurzy plus výlety do okolí. Ve městě podle Záhoříka neexistuje zásadní noční život ani další rozptýlení. Navíc znalost angličtiny mezi běžnou populací tam není taková, takže studenti jsou nuceni arabštinu používat denně. Z programu Free Movers dostanou 15 000 Kč na letenky, část doplatí ZČU, část dají sami. Život v Chartúmu je podle Záhoříka levnější než v jiných metropolích.

Další turnus bude na podzim, aby fakulta každý semestr nabídla arabštinu studentům magisterského studia. „Súdán je složitější než Maroko, kde máme teď pět studentů na partnerské univerzitě v Marakéši,“ řekl proděkan. Studentská výměna má být odrazovým můstkem k další spolupráci s chartúmskou univerzitou, s níž má ZČU partnerskou smlouvu. „V březnu budeme domlouvat společné projekty a publikace,“ uvedl Záhořík. Do Plzně už začali jezdit jejich pedagogové, v dalších letech studenti.

V Etiopii má fakulta partnerské univerzity v Addis Abebě a Džimě. Smlouvu má také ZČU s Univerzitou Félix Houphouët-Boigny v Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny.


Čtěte dále: Dívku prodali jako nevěstu za pět set krav a deset tisíc dolarů. Dražbu ohlásili na Facebooku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články