1 komentář

Karikatura spravedlnosti ve Smollettově kauze

komentář

Témata: , ,

Americkému herci Jussiemu Smollettovi se podařilo proslavit se možná ještě víc, než zamýšlel. Vymyslel pro sebe hlavní roli ve velkém příběhu, který strhne masy, a taky se mu to podařilo. Jenom povaha toho příběhu i charakter Smollettovy postavy naprosto neodpovídají jeho autorskému záměru. Chicagská justice k té absurdní story teď připsala adekvátně nesmyslné finále.

Letos v lednu Smollett oznámil na policii, že se stal obětí zločinu z nenávisti. Ve dvě ráno ho měli brutálně napadnout dva muži, křičet na něj rasistické a homofobní nadávky (Smollett je Afroameričan a gay), polít ho bělidlem a dát mu na krk smyčku. Dávat mu najevo, že „tohle je země MAGA“ v narážce na slavné Trumpovo předvolební heslo. Herec napadení dal do souvislosti se svými občanskými postoji, dočkal se také mnoha vyjádření solidarity a velké mediální pozornosti. Rychle se ale ukázalo, že se všechno odehrálo jinak. Svoje napadení herec zorganizoval sám, najal si na to dva známé, zřejmě v kombinaci touhy dosáhnout větší proslulosti a „pomoci“ své politické věci. Z oběti se stal obviněným, měl jít před soud. Jenomže tento týden žaloba po dohodě s obhajobou obvinění proti němu stáhla. V souvisejícím prohlášení zdůraznila, že se tak neděje z důvodu Smollettovy neviny, podle vyjádření žaloby policie v jeho případě pracovala dobře. Podle názoru žalobkyně ale Smollett už zaplatil dost, přesněji – odpracoval šestnáct hodin veřejných prací a propadla mu kauce deset tisíc dolarů. Proti rozhodnutí obžaloby se ostře ohradili (černošský) šéf chicagské policie Eddie Johnson a starosta Chicaga (a někdejší šéf úřadu prezidenta Obamy) Rahm Emanuel.

To rozhodnutí rozhořčilo mnoho lidí včetně části těch, kteří politicky stojí na hercově straně. Jussie Smollett za svoje skutky skutečně nezaplatil skoro nic. Část komentátorů se domnívá, že v ochotě obžaloby nechat věc plavat hrál roli kult celebrit – Smollett má důležitou roli v populárním seriálu Impérium (po odhalení ale dostal vyhazov). Jiní mají za to, že k němu byla žaloba shovívavá kvůli jeho dvojímu menšinovému statusu. Obojí by samozřejmě bylo špatně. Ne snad, že by bylo nutné, aby herec šel do vězení. Zvlášť v současné hysterii, nahrávající atmosféře, kdy rozdělení společnosti nejenom ve Státech vede k projevům zuřivého nepřátelství, by bylo důležité, aby Smollett vyslechl rozsudek. Skandál, který ve veřejnosti vzbudil silné emoce, tak dospěl ke snad nejhoršímu možnému rozuzlení, dalšímu posílení beztak už hluboké nedůvěry v instituce. Nakonec Smollettova aféra ilustruje především to, do jaké míry je ta emocemi smýkaná a často fanatická část opozice proti Trumpovi schopná sabotovat vlastní věc. Udělat z ní narcistní divadlo, podvést veřejnost a pak se vyhnout trestu. Pro Trumpovo znovuzvolení Jussie Smollett skutečně nemohl udělat víc.  

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.