Odvolání ředitele Cermatu? Jen pro uklidnění veřejnosti, říká šéf Asociace češtinářů

Odvolání ředitele Cermatu

Odvolání ředitele Cermatu? Jen pro uklidnění veřejnosti, říká šéf Asociace češtinářůROZHOVOR
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

2
Domov

Karolína Vaverková

Kvůli chybám, které se objevily v letošních maturitních testech z češtiny a přijímacích zkouškách na střední školy, skončil šéf Cermatu Jiří Zíka. V úterý ho odvolal ministr školství v demisi Robert Plaga (nestr. za ANO). Podle předsedy Asociace češtinářů Josefa Soukala je odvolání Zíka nesystémové opatření a pouze k uklidnění veřejnosti. Zíku navíc nahradí analytička Michaela Kleňhová. Její podpis přitom figuruje pod dokumentem, který bezchybnost testů potvrzoval.

Ministr Plaga odvolal kvůli chybě v testech ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Byl to podle vás správný krok?

Podle mého názoru je to opatření nesystémové a pouze k uklidnění veřejnosti. Nic neřeší. Protože ta pochybení, na základě kterých ministr Zíku odvolal, jsou dvě pochybení češtinářská. Pan inženýr Zíka není češtinář, v daném oboru musí dát na experty a validační komisi. Pokud s ní zadání testů řešil a komise doporučila zrovna toto řešení testů, nevidím problém v tom, že se k němu přiklonil. Odvolávat ho na základě toho, že se zmýlili experti Cermatu na češtinu, je zvláštní. I když samozřejmě platí, že je Zíka odpovědný za Cermat jako celek.

Stala se ve státních maturitách někdy podobná chyba?

Taková pochybení se za celou historii Cermatu nestala. Pravdou je, že jakkoli jsou letošní pochybení neoddiskutovatelná a mají dopad na veřejnost, nejde o nějaké neznalosti, spíše o přehlédnutí či v případě maturitního testu málo citlivé vyhodnocení důsledků rozhodnutí komise. Navíc nevím o nikom, kdo by maturitní testy dokázal udělat lépe než Cermat. Žádné jiné neprošly takovou velkou oponenturou jako testy Cermatu, žádné neprošly veřejnou kontrolou či tak soustředěnou a masivní veřejnou kontrolou. A jsou to testy, které stojí o řád výš než jakýkoli test, který by si mohla připravit kterákoli škola.

Zmínil jste validační komisi, jakou v tom hraje roli?

Kuriózní je, že mezi podpisy validační komise Cermatu pod protokolem o ověření způsobilosti maturitních testů je podepsaná právě Michaela Kleňhová. Právě paní Kleňhová má Zíku nahradit.

Měla by Michaela Kleňhová ve fungování Cermatu podle Vás něco změnit?

Pokud chce pan ministr Plaga udělat skutečně systémové opatření, měl by začít od práce ministerstva. To je hlavní systémový viník. Cermat je z hlediska počtu pracovníků a zaplacení práce, například autorů úloh nebo hodnotitelů písemných prací, dlouhodobě poddimenzován. Ve chvíli, kdy přišly povinné přijímačky a centrální hodnocení slohových prací, má Cermat v podstatě zdvojnásobenou práci. Šlo o zoufalé politické rozhodnutí, Cermatu se naložilo více úkolů, pravděpodobně bez konzultace s kýmkoli z oboru. Nechci omlouvat konkrétní chyby ani to, že se pan inženýr Zíka neuměl pořádně omluvit. To je z hlediska komunikace s veřejností závažné. Ale na Cermat se jen valí a valí práce. Dokud paní Kleňhová nedostane peníze na další pracovníky a podporu, situace se nezmění.

Jak se změnila maturita z češtiny s příchodem státních maturit?

Státní maturita znamenala zásadní přelom. Ještě před zavedením státní maturity byla výuka z češtiny z osmdesáti procent složena z výkladu literární historie. Do toho se napsala nějaká slohovka a diktát. Teprve státní maturita a diskuze o češtině, kterou na začátku tisíciletí podnítil a zorganizoval Jiří Kostečka (známý středoškolský učitel českého jazyka a autor pedagogických publikací – pozn. red.), vedly k proměně. Tedy větší pozornost k textu uměleckému i neuměleckému a k jazykové a slohové výuce. To byly před státní maturitou popelky ve výuce středních škol.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Šéf Cermatu skončil. Ministr mu vyčetl chyby v přijímačkách i maturitách

Po chybě v přijímačkách je chyba i v maturitách, ministr žádá vysvětlení

Katastrofa (nejen) z matiky. Lidé nezvládají ani mateřský jazyk, tvrdí o maturitách Růžička