Pompeo v Soči jednal s Lavrovem, v plánu je i schůzka s Putinem

Pompeo v Soči jednal s Lavrovem, v plánu je i schůzka s PutinemNOVÉ
Svět

Setkání ministrů zahraničí

Echo24

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký partner Mike Pompeo se na jednání v Soči dohodli, že podniknou kroky k normalizaci vztahů, a vyslovili souhlas s nezbytností obnovit dvoustranné komunikační kanály. Napsala to agentura TASS. Předmětem jejich několikahodinového jednání byla podle Lavrova kromě dvoustranných vztahů situace ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově a dohoda o íránském jaderném programu.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy by se podle ruského ministra mohly urovnat po zveřejnění zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera, která zkoumala vliv Moskvy na prezidentské volby v USA. Lavrov podle TASS vyjádřil naději, že Rusko a USA vytvoří „nevládní radu expertů“, která by zkoumala možnosti stabilní spolupráce.

„Doufám, že dokážeme vypracovat konkrétní návrhy zaměřené na to, abychom překonali nynější smutný stav rusko-amerických vztahů, v němž se ocitly v důsledku různých objektivních a subjektivních příčin,“ řekl ještě před jednáním Lavrov. „Prezident (Donald) Trump dělá vše pro to, aby vztahy mezi našimi státy napravil,“ ujistil Pompeo podle agentury TASS.

Maduro musí rezignovat, vyjádřil se Pompeo

Pompeo pak řekl šéfovi ruské diplomacie, že je čas, aby venezuelský vůdce Nicolás Maduro odešel z funkce. Rovněž vyzval Moskvu, aby zahájila jednání s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a pomohla prolomit pat na východě Ukrajiny. Upozornil také, že ruské vměšování do amerických voleb se nesmí opakovat.

Rusko by mělo propustit ukrajinské námořníky, které ruské vojenské lodi loni v listopadu násilně zadržely v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou, řekl podle agentury Reuters Pompeo Lavrovovi.

Ruský ministr v reakci na Pompeův výrok o Madurovi řekl, že o osudu venezuelského prezidenta by měl rozhodnout lid. Americký nátlak označil Lavrov za nedemokratický.

Po skončení schůzky mají oba ministři o výsledcích informovat prezidenta Vladimira Putina. Podle mluvčího ruského prezidenta chce Putin s americkým ministrem jednat o rusko-amerických vztazích, strategické stabilitě, o odzbrojení a také o Íránu, Sýrii, Venezuele a denuklearizaci Korejského poloostrova. Mohlo by se také jednat o případné Putinově schůzce s Trumpem na summitu G20 v japonské Ósace.

Ruský prezident Vladimir Putin chce s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem jednat o rusko-amerických vztazích, strategické stabilitě, o odzbrojení a o regionálních ohniscích napětí. Uvedl to před schůzkou prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov, jehož citovala agentura TASS.

Čtěte také: USA v případě íránského útoku vyšlou na Blízký východ až 120 000 vojáků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články