1 Politická turistika

Praha se mění v ráj politické turistiky

Témata: , ,

Včera se objevily dvě zprávy, které dost názorně ilustrují, jak by mohl vypadat volební souboj o vládu nad hlavním městem Prahou. Už teď je zřejmé, že pokud ještě někdo nevytáhne nějaké překvapení, nebude mít jednoznačného favorita. V čele pražského magistrátu může usednout fakticky kdokoliv. Do souboje se ale hlásí nadprůměrný počet zájemců, kteří se dají označit za politické turisty. Fluktuanty. Lidi bez smyslu pro loajalitu nebo pevnější zakotvení v nějakém politickém uskupení. Nebo se jim dá také říkat političtí oportunisté, cynicky to zkoušející, kde se dá.

Ukázkovým příkladem je starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Nominální člen KDU-ČSL si včera musel ve straně pozastavit členství. Chystá se totiž ve volbách kandidovat proti ní s aktivistickým uskupením Praha sobě. Zatím je ve stadiu sběru podpisů nutných pro kandidaturu, kterých se mu ještě nedostává. Čižinský chce ale dál zůstat zastupitelem a poslancem. V obou případech zvoleným za lidovce.

Starostové a nezávislí (STAN) se pro pražské volby spojí do koalice s TOP 09. Topku povede její předseda Jiří Pospíšil. Bývalý dlouholetý místopředseda ODS a ministr spravedlnosti v jejím dresu býval dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších politiků. Když ale po zhrzeném odchodu od občanských demokratů oblékl konkurenční dres, popularita postupně sublimovala. Dokázal získat za topku mandát europoslance a sebevědomí si otestoval i velkým skokem z padesátého místa plzeňské komunální kandidátky do jejího čela. Od chvíle, kdy převzal TOP 09, se této straně celkem pravidelně v průzkumech daří končit pod hranicí vstupu do sněmovny.

Jeho parťačkou za STAN bude Hana Marvanová. Ta si nejdřív střihla postsarajevský odchod z ODS do Unie svobody, aby se později angažovala jako náměstkyně ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Andreje Babiše. Hana Marvanová bude jistě tvrdit, že tam byla jako „odbornice“ a nepolitická zástupkyně občanské společnosti. Nebyla. Přivedla si ji tam členka hnutí ANO Helena Válková osobně. Když si pak dříve velké kamarádky vjely do vlasů a destabilizovaly ministerstvo, musel to řešit osobně Andrej Babiš.

Jiří Pospíšil a Hana Marvanová jsou političtí turisti par excellence.

Primátorský adept hnutí ANO Patrik Nacher je v turismu spíš začátečník. Do role aktivního voleného politika vstoupil až v Babišově dresu. Předtím jen dlouhodobě pracoval jako mediální poradce pro ODS a Unii svobody.

Polovina kandidátů do křesla pražského primátora jsou tedy političtí turisté. To se nabízí jako výzva pro ostatní strany. Pirátům už celkem došlo, že jejich devízou je sázet na nové tváře, takže o pořízení žádného turisty na svou kandidátku přirozeně nestojí. ČSSD uvažuje, že postaví svoji zatím v úřednické roli dobře skrytou hvězdu Jakuba Landovského. Syn slavného otce je jejím věrným straníkem dlouhé roky. Také občanští demokraté si pohrávají se jmény lidí, kteří nemají ve svém „pedigree“ politický turismus. Neznamená to, že by se nedala na kandidátku vytáhnout zajímavá osobnost, která by její dres oblékla jako první v životě. V této konstelaci by to naopak pro pomalu se resuscitující pravicovou stranu mohl být správný tah.

Bude zajímavé sledovat, jak Pražané na politické turisty ve volbách zareagují. Zkušenosti zatím ukazují, že v české politice nejsou návraty možné. V prezidentské kampani to zakusil Mirek Topolánek. Ještě pět let před ním v prezidentské kampani i současný šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten býval na konci devadesátých let vůbec nejpopulárnějším politikem. Revival ale nebyl možný.

Bývalý viceguvernér ČNB a šéf České spořitelny ekonom Pavel Kysilka před časem na debatě v institutu CEVRO o budoucnosti pravicové politiky popsal, jak jsou experti na umělou inteligenci, s nimiž spolupracuje, schopni z různých dat na sociálních sítích zpětně vyhodnotit, co lidé od politiků čekají. Jsou to tři vlastnosti: důvěryhodnost, charisma a rozhodnost. Vtip je v tom, že skóre v nich se mezi sebou násobí, nikoliv sčítá.

Takže s nulovým charismatem budete vždycky nulou, byť jste důvěryhodný a rozhodný. A s nulovou důvěryhodností nemá žádný sebevětší charismatik šanci. Političtí turisté by si v průzkumech měli nechat otestovat Kysilkův vzorec. 

Z nového čísla Mýtus o první desítce. V počtu automobilů jsme byli až na 21. místě

Echo týdne: Antisemitismus na Pochodu žen? ● Komentář: Podporujte svého oligarchu ●Fokus: Drony pro české vojáky ● Recenze: Citová sebevýchova malé Věry ● Komentář: Výstraha soudce Baxy

Bitva o Británii Jak dopadne britský odchod z EU

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.