Provokace KSČM, nebo skrytá kritika Babiše? Poslanci probírají privatizace z 90. let

na programu sněmovny

Provokace KSČM, nebo skrytá kritika Babiše? Poslanci probírají privatizace z 90. letNOVÉ
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a předseda strany Vojtěch Filip. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Komunisté, kteří se po 29 letech podílejí na vládě, si chtějí došlápnout na privatizaci podniků z devadesátých let. Poslanci probírají v pevně zařazený bod nazvaný „nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 – 1998“. Podle poslance Pavla Žáčka (ODS) se jedná pouze o komunistickou provokaci, která je v historické souvislosti absurdní.

Strana KSČM bod vytáhla po velké kritice opozice při volbě předsedy sněmovní komise pro GIBS, kterou měl řídit bývalý člen pohotovostního pluku Zdeněk Ondráček (KSČM). „Rádi bychom připomněli ekonomické zločiny privatizace, které po roce 1989 stály Českou republiku stovky miliard korun, a nebyla politická vůle dovést tyto desítky kauz před soud. Zdůvodnění nutnosti vytvoření českého kapitálu a odvolávky na podnikatelské riziko znělo z úst představitelů ODS, ODA a KDU-ČSL,“ řekl pro Echo24 komunista Leo Luzar.

Podle historika a poslance za ODS Pavla Žáčka jde však pouze o komunistickou provokaci. „Považuji to za provokaci KSČM, nic jiného to není. Po zestátnění a ukradení majetku i finančních prostředků ve výši stovek miliard korun v důsledku února 1948 jejich předchůdci z KSČ bylo pochopitelně nutné se pokusit zákonnou cestou majetek zčásti privatizovat. A momentálně stále titíž komunisté to budou dnes kritizovat? Absurdní. Anebo že by šlo o nějakou skrytou kritiku Andreje Babiše, jejich koaličního partnera, za to, co dělal v 90. letech?“ narážel Pavel Žáček na tehdejší podnikatelské záměry současného předsedy vlády.

Poslanci Pavel Žáček a Karel Krejza (ODS) jsou zatím jediní, kteří jsou přihlášeni do rozpravy o bodu. Komunistickým cílem v tomto bodu je dosáhnout zákona o nepromlčitelnosti privatizačních zločinů.

„Snaha zapomenout na tyto zločiny nenechává KSČM klidnou a zvláště když hlavní aktéry těchto kauz vidíme dnes jako ctihodné podnikatele, mecenáše a podporovatele pravicové politiky,“ řekl Leo Luzar.

Odplata za kritiku Ondráčka?

Strana KSČM se v březnu rozhodla vytáhnout bod po velké kritice opozice při volbě předsedy komise pro GIBS, kterou měl zastávat bývalý člen pohotovostního pluku Zdeněk Ondráček (KSČM). Pro zařazení bodu hlasovalo v březnu 105 poslanců. Komunisté získali podporu od hnutí ANO, SPD a taky Pirátů. Ti se v současné době věnují zejména vyšetřovací komisi k OKD, kterou navrhli a také ji vedou.

Předseda komunistů Vojtěch Filip tehdy navrhoval podobný bod se jménem „zločiny privatizace a korupce ODS“. Jeho projednání zablokovali poslanci lidovců a STAN. Jan Bartošek tehdy komunistům doporučil, aby se pokusil k bodu svolat mimořádnou schůzi. Filip pak přišel s širší variantou projednání, která obsahuje i strany KDU-ČSL a ODA.

„Já jsem neuspěl minulý týden s tím, že bychom také projednali privatizační zločiny ODS, protože to zablokoval klub KDU-ČSL a Starostů, což mě překvapilo, protože o nich jsem v té chvíli nemluvil. Ale protože tento rok je velmi důležitý vzhledem k tomu, že jsme v roce 2018 a bude se promlčovat další řada privatizací, tak si myslím, že na začátek toho našeho jednání o tom, co se při privatizaci stalo za zločiny, je potřeba udělat inventuru. Proto navrhuji nový bod, který by se jmenoval Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1996,“ řekl tehdy Vojtěch Filip.

Vetování bodu odmítla ODS, i když měla dostatek hlasů k jejímu zablokování. „Myslím, že to je rádoby pomsta za to, jak kritizujeme vládu a spojenectví ANO, komunistů a SPD. My se toho bodu nebojíme. Ani jsme ho nevetovali, ačkoli jsme mohli. Vetovat může 20 poslanců a náš klub má 25 členů,“ uvedl tehdy pro Echo24 Zbyněk Stanjura.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Rádoby pomsta.“ KSČM chce ve sněmovně probírat privatizaci z 90. let

Privatizace OKD. Soud se vrátí k finančním operacím z roku 2004

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články