OBRAZEM: Projděte se garáží, kde před 20 lety vznikl Google

Netradiční oslava výročí

OBRAZEM: Projděte se garáží, kde před 20 lety vznikl GoogleNOVÉ
Dům zakladatelů Google Foto:

Reprofoto: Google mapy

6
Svět
Echo24
Sdílet:

Třebaže Google vznikl 4. září 1998, sama společnost své narozeniny už více než deset let slaví 27. září. Kulaté dvacetileté výročí si nejhodnotnější značka současnosti připomíná řadou projektů, mezi něž patří průřez nejpopulárnějšími vyhledávanými dotazy a především interaktivní procházka garáží, v níž dvojice amerických studentů Sergey Brin a Larry Page se svou úspěšnou firmou začínala.

Garáží, kde Google začínal, se můžete projít zde.

Zatímco animované video s často hledanými termíny je jednoduchým přehledem, možnost prohlédnout si dům v asi pětatřicetitisícovém kalifornském městě Menlo Park, kde vznikla první kancelář firmy, skrývá větší hloubku. Uživatel Google map se může v náhledu Street View projít celou stavbou, která byla upravena tak, aby vypadala jako v roce 1998.

Do prostředí bylo umístěno několik předmětů a technologických „hraček“ z devadesátých let, které se povalují vedle všemožného harampádí. Nápis „světová centrála Google“ je napsaný fixou na tabuli ve stejném pokoji, kde se zakladatelé dohadovali nad podobou loga společnosti nebo si nechávali barevné lístečky s připomínkami.

Google rovněž na svém blogu připomíná některá nejpozoruhodnější animovaná loga (tzv. Google Doodles), která mohli lidé za jistých výjimečných dní nalézt nad vyhledávací lištou. Patří mezi ně vůbec první ještě z roku 1998, ale také některá technologicky pokročilejší jako například to u příležitosti 122. výročí narození Charlieho Chaplina z roku 2011, hra PAC-MAN z roku 2010 nebo letošní pohled ve virtuální realitě.

Z „garážovky“ jednou z nejznámějších firem

Firmu Google Inc. si nechali zaregistrovat 4. září 1998 Sergey Brin a Larry Page, dva studenti americké Stanfordovy univerzity. Oba mladíci (ročník narození 1973) již dříve spolupracovali při práci na programu BackRub, s jehož pomocí chtěl Page zmapovat odkazy mezi webovými stránkami a vytvořit tak jakousi mapu tehdejšího internetu. V jisté fázi vylepšování programu si Page s Brinem uvědomili, že analýzou vztahů mezi stránkami lze podstatně zvýšit relevanci výsledků internetového vyhledávání.

BackRub běžel na serverech Stanfordovy univerzity teprve krátce, když se jeho tvůrci rozhodli změnit název programu na Google. Dnes notoricky známá značka vznikla mírnou úpravou pojmu googol, jímž se v matematice označuje číslo skládající se z jedničky následované stovkou nul.

Spolu s počtem návštěvníků Googlu rostl také zájem inzerentů, a z vyhledávače se stal dobře fungující stroj na peníze. Podstatnou zásluhu na tom měl zkušený manažer Eric Schmidt, který po svém příchodu do firmy v roce 2001 zprofesionalizoval její řízení.

Část vydělaných prostředků použil Google, který je podle žebříčku BrandZTop 100 z letošního května nejhodnotnější firmou světa, na svůj další rozvoj. Do jeho područí patří projekt jako YouTube, Google mapy, populární emailový klient Gmail a další.

V říjnu 2015 dokončil Google reorganizaci a stal se součástí holdingu Alphabet, do jehož vedení se postavil spoluzakladatel Googlu Page. Novým výkonným ředitelem Googlu byl jmenován Sundar Pichai, který se v roce 2016 stal nejlépe placeným generálním ředitelem v USA.

Velikán, který se nevyhnul pokutám

Googlu se však nevyhýbají ani problémy. Již v listopadu 2010 začala Evropská komise (EK) oficiálně prošetřovat podezření, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání. První pokuta, kterou Google dostal, se týkala obvinění z dubna 2015, podle kterého Google ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňoval vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek.

V červnu 2017 dostal Google od EK za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur (přes 62 miliard Kč). Letos v červenci EK vyměřila Googlu rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (112,2 miliardy Kč). Google podle ní zneužíval dominantního postavení mobilního operačního systému Android a od roku 2011 omezoval výrobce těch zařízení, která systém využívala. Google uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

Jak daní Google: v Česku 8 milionů

Google je také terčem kritiky kvůli vyhýbání se daním. Ačkoli své výrobky a služby prodává na všech unijních trzích. Jejich tamní pobočky většinou vykazují překvapivě nízké tržby. Příkladem může být právě tuzemská pobočka Googlu v Česku. Ta podle nejaktuálnějších čísel z předloňska v zemi přiznala příjmy ve výši necelých 270 milionů a zaplatila daně za osm milionů korun.

Google používá dvě konstrukce daňové optimalizace, známé jako „dvojitá irská“ a „holandský sendvič“, aby většinu zisků z aktivit mimo Spojené státy uchránil před zdaněním.

Internetový gigant má v Irsku dvě firmy, a to Google Ireland Ltd a Google Ireland Holdings. První shromažďuje většinu mezinárodních příjmů z reklamy a pak tyto peníze převádí na nizozemskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings BV. Ta poté peníze převede na holding Google Ireland Holdings Unlimited, který sídlí na Bermudách, kde platí nulovou daň. Firma je jen prázdnou schránkou.

Použití dvou irských subjektů a nizozemského mezi nimi dává této praxi název „dvojitá irská s holandským sendvičem“.

Čtěte také: Z „garážovky“ nejhodnotnější značkou. Google založili před 20 lety dva studenti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články