Ochránce turistů při zážitkové jízdě zastřelil ledního medvěda

Ochránce turistů při zážitkové jízdě zastřelil ledního medvědaNOVÉ
Usmrcený lední mevěd Foto:

Foto: Reuters

Svět

Turisti na Špicberkách

jhr Echo24

Na norských Špicberkách zastřelil strážce turistické lodi ledního medvěda poté, co medvěd zaútočil na plavidlo. Jeho kolega z potyčky vyšel s poraněním hlavy, měl by však být ve stabilizovaném stavu. Kritici incidentu upozorňují na to, že turisté narušili šelmě teritorium, píše server BBC.

Dvojici strážců k lodi přidělila společnost Hapag-Lloyd Cruises, která v oblasti pořádá zážitkové jízdy. Firma ve vyjádření uvedla, že strážce zvíře zastřelil v sebeobraně.

Přibližně 60 procent povrchu Špicberků je pokryto ledem. Žijí zde asi 3 tisíce ledních medvědů, což je číslo, které dokonce převyšuje místní lidskou populaci (asi 2700 lidí). I z toho důvodu si mohou všechny proplouvající turistické lodě najmout strážce, aby chránili pasažéry. „V létě, kdy tu žije ještě o něco více ledních medvědů, platí přísná pravidla a když jdeme na souš, všichni musí být velmi opatrní,“ píše na stránkách Hapag-Lloyd Cruises jeden z průvodců.

Případ se neobešel bez kontroverze. Kritici na sociálních sítích tvrdí, že skupinka na lodi zasáhla do medvědova teritoria. „Vydejme se příliš blízko k lednímu medvědovi v jeho přirozeném prostředí a když se přiblíží, zabijme ho,“ okomentoval ironicky incident britský komik Ricky Gervais.

„Tenhle příběh je absolutně odporný,“ odsoudil jej uživatel Twitteru @nicell70. „To je zabíjení ohroženého divokého zvířete v jeho přirozeném prostředí nenasytnými a zneužívajícími lidmi,“ dodal.

Lední medvědi se v poslední době museli adaptovat na oteplující se Arktidu. Kvůli tajícím ledům jsou nuceni trávit více času na souši a vydávat se daleko za potravou, mnohdy blíže k lidem než v minulosti.

Čtěte také: Medvěd v Krkonoších? Turista ho tam údajně spatřil po 200 letech

Medvědi nevědí, že už mají umřít. Příběh jednoho srdceryvného videjka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články