Ulovit lva je hračka – pomocí jedu. Africkou populaci začíná ohrožovat cílené pytláctví

PYTLÁCTVÍ

Ulovit lva je hračka – pomocí jedu. Africkou populaci začíná ohrožovat cílené pytláctvíNOVÉ
Části těla nalezené jihoafrickou policií u zadrženého pytláka Foto:

FOTO: South African Police Service

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Cílený lov lvů se stává novým závažným problémem pro africkou přírodu. Pytláci se v posledních letech častěji zaměřují na lov těchto šelem zejména pro některé části jejich těl. Důvodem pro změnu pytláckých preferencí je i skutečnost, že ulovit lva je údajně lehčí než zabít slony či nosorožce. Stačí jim totiž předhodit otrávené jídlo a pak pouze odřezat potřebné části šelem. O situaci informuje britský The Guardian. 

Pytláci využívají přirozeného lvího pátrání po potravě. Proto jim stačí zabít jiné zvíře, napustit ho jedovatou látkou a čekat. Lvi se při konzumaci otráví a pytláci z nich pak snadno odřezají obličeje a tlapy. „Cílené pytlačení se během několika let stalo hrozbou číslo jedna pro život těchto lvů,“ řekl pro BBC Kris Everatt z organizace Panthera.

Kdo stojí za zvýšenou poptávkou po lvích zubech či drápech není známé. Části lvích těl se však nalezly v dodávkách ilegálního zboží do Asie. Zároveň se tyto části zvířecích těl prodávají v jižních částech Afriky, kde je používají k provozování tradiční magie. Podle Krise Everatta se třeba populace v mosambickém národním parku Limpopo během posledních pěti let zmenšila z 66 na 21 lvic a lvů. Prostředí je přitom vhodné až pro 200 těchto dravců. „Pokles jejich populace je tak strmý, že je možné předpokládat, že v parku v řádu několika let žádní lvi nebudou,“ řekl Kris Everatt.

Podobné případy už jsou hlášeny ze Zimbabwe, Jihoafrické republiky, Tanzánie a Ugandy. „V Mosambiku se to stalo velmi rychle, stejně tak rychle k tomu může dojít ve zbytku Afriky,“ řekl pro BBC Kris Everatt.

Čtěte dále: Případ jako z grotesky, ale s vážným následkem. Pes na lovu postřelil pána

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články