Telenovela v Downing Street. Johnsonova snoubenka zahájila puč
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
NAVALNÉHO PAMĚTI
Ruský opozičník Alexej Navalnyj, který zemřel letos v únoru, ve vězení přemítal o smrti, každodenním životě, o rodině, ale také o politice a válce na Ukrajině. ...
Ve Velké Británii došlo ke změně vlády. Tak někteří komentátoři a politici interpretují vyhazov Dominika Cummingse, do pátku šéfporadce premiéra Borise Johnsona, dlouho považovaného za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi a za šedou eminenci britské politiky. Drama navíc získalo rysy telenovely, když se ukázalo, že hlavní postavou puče proti Cummingsovi byla Carrie Symondsová, Johnsonova snoubenka.
Rychlý Cummingsův pád fascinoval celou Británii. Cummings totiž byl několik let jedním z nejbližších Johnsonových spojenců, do velké míry mu vděčí za to, že se stal premiérem. Jako šéf kampaně za odchod z EU dokázal zvítězit v brexitovském referendu, což vedlo k rezignaci tehdejšího předsedy vlády Davida Camerona. Poté, co pokus provést Británii brexitovými vodami vzdala i Theresa Mayová a do čísla Downing Street 10 se nastěhoval Johnson, Cummings se stal jeho hlavním politickým stratégem. Cílem bylo dovést Británii k předčasným volbám a zvítězit v nich s přesvědčivou většinou, aby stabilizoval vládu a protlačil tvrdý brexit. To vše se mu podařilo. Není tedy divu, že se Johnson na něj spoléhal.
Ve vládě si Cummings předsevzal dva úkoly. Reformu státní správy a plán, jak udělat z Británie technologickou velmoc. Výsledkem byla řada vyhazovů (a na uvolněná místa Cummings dosazoval své lidi) a nespokojenost ministrů, kteří si stěžovali, že se jim mocný poradce plete do práce. Svým stylem si tak Cummings udělal řadu nepřátel.
Přesto ho Johnson vždy podržel. Největší skandál nastal v květnu, kdy Cummings porušil pravidla britského lockdownu a veřejnost i média prahly po jeho hlavě. I tak ho Johnson nevyhodil. Zdálo se, že je nedotknutelný.
Tím více je šokující, že jeho nynější pád způsobila prkotina. Začalo to Johnsonovým rozhodnutím jmenovat nového šéfa své kanceláře, kterým se měl stát jeho dosavadní ředitel pro komunikaci Lee Cain. Cain pracoval pro Johnsona poslední tři roky a zároveň je považován za Cummingsova člověka, se kterým se zná z brexitové kampaně. Proti povýšení Caina se postavila Allegra Strattonová, bývalá novinářka, čerstvě jmenovaná, aby vedla vládní tiskovky ohledně koronavirových opatření. Nelíbilo se jí, že by Cain měl dělat jejího nadřízeného. Spojenkyni našla v Johnsonově snoubence a matce jeho nejmladšího dítěte Symondsové. Ta prý Cainovo instalování do funkce v podstatě vetovala, a Cain tak oznámil, že se rozhodl rezignovat i na pozici ředitele pro komunikaci. Rozčílený Cummings začal vyhrožovat, že odejde taky.
Obě strany na sebe začaly do médií pouštět špínu. Symondsová se prý nemístně plete do vlády a je schopná svému partnerovi napsat až 25 esemesek za hodinu s návrhy ohledně politické agendy. Naopak duo Cummings a Cain se prý chovají nevhodně k ženám pracujícím v politice. Prý je nejrůzněji uráží, dělají si z nich legraci a vůbec jim dávají najevo, že nejsou součástí „chlapeckého klubu“. Kdo vypustil informaci, že Cummings s Cainem přezdívají Symondsové „Princess nut nuts“, těžko říct. Přezdívka podle všeho má poukazovat na nabubřelé chování Symondsové (princess znamená princezna), na její šílené zvyky a na to, že připomíná veverku (nut v angličtině znamená ořech, ale hovorově se tak označují blázni).
Co stojí za tímto nepřátelstvím, těžko říct, nejspíše prostá lidská nevraživost. Podle deníku The Daily Telegraph spor mezi Symondsovou a Cainem začal letos v červnu, kdy publikovala na svém Instagramu fotky sebe a Johnsona, aniž by požádala Caina o souhlas.
Válka v čísle 10 skončila v pátek, kdy se měl Johnson dozvědět, že Cain s Cummingsem cíleně v médiích poškozují jeho přítelkyni. Povolal je k sobě a vyhodil. Oba sice zůstávají oficiálně do konce roku zaměstnanci kanceláře premiéra, aby mohli dotáhnout rozdělané projekty, mají však nařízenou práci z domova a do Downing Street již nesmějí vkročit.
Odchod Cummingse může mít reálný dopad na britskou politiku, proto se mluví o de facto změně vlády. Premiér Johnson se v uplynulém roce příliš nepředvedl. Zvláště boj proti pandemii dost zpackal. Výsledkem byl jeden z nejpřísnějších lockdownů v Evropě a zároveň jeden z největších počtů mrtvých na covid. Vláda také neustále mění svá rozhodnutí a není schopná držet se jedné politiky. Výsledkem je chaos a nestabilita. V Konzervativní straně se celkem veřejně spekulovalo o nutnosti Johnsona nahradit, pokud má vláda přežít.
Cummingsův vyhazov je tak příležitostí pro vládní restart. Největší obavy mají brexitáři. Cummings byl garantem tvrdého brexitu a jeho rezignace může signalizovat britskou kapitulaci v negociacích s EU, zvláště pokud společně s ním odejdou další jeho spojenci. Spekuluje se například o lordu Frostovi, momentálně hlavním vyjednavači za Británii.
Změna v okolí premiéra také může znamenat větší důraz na zelenou politiku. Symondsová sice začala kariéru v tiskovém oddělení Konzervativní strany, kde to dotáhla až na šéfku oddělení, je ale také zapálená environmentalistka. Momentálně pracuje jako poradkyně pro ekologickou organizaci Oceana. Symondsová je nejspíše jeden z důvodů, proč se z Johnsona, který se dříve vysmíval větrníkům a solárním panelům a podporoval rychlá auta, v posledních letech stal zapálený ekolog. Zkazky o tom, že premiér je „pod pantoflem“, po úspěšné akci Symondsové proti Cummingsovi nyní jen zesílí.
Cummings byl také garantem toho, že konzervativci nezapomenou na potřeby dělnických voličů, kteří je senzačně volili ve velkém počtu v roce 2019 a dopřáli jim největší vítězství od osmdesátých let. Sociální konzervatismus a například tvrdá antiimigrační politika tak mohou být ohroženy. Nyní se tak očekává posun k liberalismu a více mezinárodního smýšlení.
Nakonec Cummingsův pád uvítali konzervativní poslanci a ministři. Slibují si od toho, že se vrátí normální způsob komunikace, kdy se kancelář premiéra bude zajímat o jejich názory. Nyní nebylo výjimkou, že se dozvídali o změně vládní politiky pár minut před veřejností.
Všichni tak očekávají velké změny. Jestli se opravdu dostaví, je jen na Johnsonovi. Poprvé je na to sám. Pokud to nezvládne, nemusí se dočkat dalších voleb. Vnitrostranické puče jsou konzervativní specialita.