13 Živé vnitrobloky 2018

Nejkrásnější pražské vnitrobloky. Podívejte se

, OBRAZEM

Témata: ,

Komunitní zahrada, hřiště nebo pár květináčů s posezením. I tak si někteří Pražané zútulňují své dvorky a vnitrobloky, ať už svépomocí nebo s přispěním spolků a městských částí. Různá řešení malých i větších dvorků a vnitrobloků ukáže 15. září festival Živé vnitrobloky 2018, který chce inspirovat ostatní k přeměně sousedského prostoru.

Zhruba třetina Pražanů žije v domech s vnitrobloky nebo dvory. Některé jsou rozdělené na jednotlivé dvorky, jiné jsou přístupné a najdeme v nich sídla firem nebo parky. Velká část ale slouží jenom jako místo pro popelnice. K přeměně přitom stačí málo.

K oživení vnitrobloku často stačí jeden nadšený jednotlivec. „Sousedi z domu se začali zapojovat tak nějak přirozeně. Když jsem za nějaký čas udělala volně vyhlášenou brigádu, tak mě překvapilo, kolik lidí nakonec přišlo. Někdo nemohl osobně, ale přinesl rostliny ze své chalupy. Někdo nemohl v čase brigády, ale přivstal si a prořezal nálety ještě před začátkem,“ říká Monika Hrubá, iniciátorka přeměny dvorku v ulici Oblouková na Praze 10. Z původní malé úpravy se za později stala větší investice, na které se podíleli obyvatelé domu.

Z nevyužitého betonového plácku je nově prostor veřejný, kde se konají rodinné oslavy nebo se tam setkávají sousedé. „Postupně lidem dochází, že bydlení není jen o bytě, ale i o tom, jak vypadá vstupní prostor, zahrada. Vlastně mi přijde, že se z našeho domu nikdo nestěhuje pryč, spíš si byty rekonstruují, zakořeňují tady. A asi jim i dochází, že tím dvorkem vzrostla cena jejich bytu. Ale pro mě je to celé spíš o tom, že bydlet ve městě a mít takhle po ruce svoji zahradu je moc fajn,“ popisuje novou atmosféru vnitrobloku Hrubá.

Vnitroblok v Obloukové a další můžou návštěvníci vidět v sobotu 15. září, společně s festivalem Zažít město jinak 2018. Každý z devíti vnitrobloků má připravený program, od sousedského pikniku přes koncerty po vyšívací dílnu. Součástí programu je i možnost poznat se s těmi, díky kterým vnitrobloky ožili a přednášky týkající se oživení dvorků, včetně pěstování rostlin nebo kompostování. Festival pořádá spolek Bieno.

Čtěte více: FOTOGALERIE: Uprostřed lesů vzniká dřevěný točitý „mrakodrap“

OBRAZEM: Odvážné vize českých a slovenských architektů

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.