1 STUDENTSKÉ VOLBY

Středoškoláci by do čela Prahy vyslali Piráty, druhá je TOP 09

NOVÉ

Témata: , , ,

Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3000 zúčastněných středoškoláků. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů.

Volby se konaly v pondělí a úterý. Výsledky oznámila Táňa Abrhámová z projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, který studentské volby pořádá od roku 2010 před vybranými skutečnými volbami. Reálné obecní volby se konají 5. a 6. října. Piráti zvítězili i v loňských studentských sněmovních volbách.

Studentské komunální volby se tento týden uskutečnily na středních školách po celé republice. S ohledem na systém voleb do obecních zastupitelstev ale byly podle Abrhámové výsledky zpracovány a zveřejněny jen pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy. V nich dalo nejvíce studentů středních škol – 26,01 procenta – hlas České pirátské straně. Druhé místo zaujala s 19,67 procenta koalice stran TOP 09 a Starostové ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla – „Spojené síly pro Prahu“.

Na dalších dvou místech skončily se značným odstupem na druhou příčku, kolem devíti procentních bodů, ODS s 10,79 procenta a Praha sobě s 10,21 procenta. Hnutí ANO, které vyhrálo minulé reálné obecní volby v Praze se ziskem 22 procent hlasů, od studentů dostalo 5,07 procenta, a skončilo tak páté.

Méně než pět procent hlasů dostali od studentů Zelení s 4,58 procenta nebo PRO Zdraví a Sport s 3,35 procenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura dostalo 2,57 procenta, S.O.S. za práva zvířat 2,28 procenta a Romská demokratická strana 2,24 procent.

Jen několik procent hlasů dostaly od studentů také sněmovní strany KSČM a ČSSD. Komunisty volilo 2,11 procenta studentů a sociální demokraty 1,50 procenta.

V Praze se ke studentským volbám zaregistrovalo 39 škol a výsledky odeslalo v termínu 32 z nich. Bylo mezi nimi 19 gymnázií, deset středních odborných škol a tři střední odborná učiliště. Platný hlas odevzdalo celkem 3076 studentů. „Mimopražské školy mohou dle svého uvážení výsledky zveřejnit prostřednictvím vlastních kanálů,“ doplnila Abrhámová.

Kromě hlasování si studenti vyzkoušeli i práci ve volebních komisích pod dohledem pedagogů. Podle Abrhámové se díky tomu studenti seznamují s principy voleb a volebním systémem a projekt i pomáhá zvyšovat účast prvovoličů u skutečných voleb.


Čtěte dále: Stavitel kosmodromů či místní alfasamec. To jsou pražští kandidáti Svobodných

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.