Tajemná Tünde Bartha. Babiš před volbami promluvil o své pravé ruce z Úřadu vlády

BABIŠ A JEHO ŽENY

Tajemná Tünde Bartha. Babiš před volbami promluvil o své pravé ruce z Úřadu vlády
Andrej Babiš a šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha. Foto: Hnutí ANO
1
Domov
Markéta Malá
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) poprvé podrobněji promluvil o své pravé ruce a nejbližší spolupracovnici, šéfce Úřadu vlády Tünde Bartha. Ačkoliv dosud nebyla příliš viditelnou osobou, její vliv na úřad i na premiéra osobně je velmi silný. Ve své propagační knize ji Babiš líčí jako tu, která je pro něj schopná vyřešit a zařídit vše, volá jí uprostřed noci a svěřuje jí úkoly, které pod její pracovní kompetence už nespadají. Zároveň přiznává, že je schopný ji na slovo poslouchat. Problém tak není ani to, že Bartha v minulosti spolupracovala s finančníkem Zdeňkem Bakalou, k němuž se Babiš netají svou averzí. Šéfka kabinetu je prý přesvědčená, že premiérovy úmysly jsou dobré a kontroverze kolem jeho osoby odmítá.

Jak lze dohledat v životopisu, původem východní Slovenka Tünde Bartha od roku 2010 působila jako osobní asistentka a tajemnice Zdeňka Bakaly, kterého Babiš dlouhodobě považuje za nepřítele a označuje ho za tuneláře. V roce 2015 už se pak objevila jako šéfka kabinetu ministra financí, kterým byl tehdy Babiš. Ten měl na ni získat osobní doporučení. Poté se společně s ním přesunula do Strakovy akademie.

O svém působení u Bakaly odmítá současná šéfka Babišova kabinetu mluvit. „Mám zlaté pravidlo, že nikdy nemluvím o tom, co se stalo předtím. Jedna etapa skončila a začala další. Měla jsem dva specifické šéfy, kteří byli diametrálně rozdílní, stejně jako moje agenda. U Zdeňka Bakaly to byla odpovědnost za byznys, u pana Babiše je to odpovědnost za stát,“ vyjádřila v červencovém poměrně rozsáhlém rozhovoru, v němž směrem k Babišovi nešetří chválou.

Premiér přiznává, že se svou nejbližší spolupracovnicí tráví přes týden více času než se svou manželkou. Původně působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády, před třemi lety však povýšila na vedoucí celé Strakovy akademie. Tím pádem se může účastnit všech jednání vlády, jejichž průběh koordinuje, a dohlíží také například na přípravu materiálů pro jednotlivá ministerstva.

Babiše doprovází také na různých zahraničních cestách a diplomatických jednáních. Zúčastnila se tak netradičně i premiérovy schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To vyzdvihl v její chvále i Babiš. „Řídí celý ten aparát kolem mě, a ručí mi za to, že schůzky a jednání, včetně těch se špičkovými světovými státníky, jako to bylo s Trumpem v Bílém domě anebo s Angelou Merkelovou a Emmanuelem Macronem, proběhnou hladce. To, že se mnou dokáže držet krok, a ještě jí zbývá energie se se mnou hádat, vám napoví, jak je to občas ostrá a urputná ženská a jen tak nic ji nerozhodí,“ tvrdí šéf vlády, podle kterého Bartha „maká ve prospěch země“.

Stejně tak vedoucí kabinetu připisuje Babiš zásluhu za zorganizování pohřbu Karla Gotta. „Hned jsem nabídl jeho rodině, že umělci vystrojíme státní pohřeb se všemi poctami. Rozloučení pro veřejnost v Paláci Žofín a mše v Katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Byla to neskutečně náročná akce, na přípravu jsme měli jen sedm dní, a já věděl, že pokud to někdo zvládne, tak jedině Tünde,“ popsal premiér.

„Změnila mě a můj šílený režim“

Je to prý ona, kdo od něj dostává hned brzy ráno první SMSky a rozkazy. To potvrzuje i Bartha, která zároveň přiznala, že Babiš je „lehce nesnesitelný“ a jeho tempo je prý vyčerpávající. „Dodnes jsem nepochopila, jak je možné, že mu stačí pár hodin spánku. Jsem o několik let mladší, ale takovou energii nemám,“ vyprávěla Bartha podbízivě v rozhovoru.

Že byl Babiš už v době, kdy byl ministrem financí, kontroverzním politikem, si jeho pravá ruka nemyslí. „Nedostala jsem se do bodu, kdy bych si řekla: A dost, tohle už je opravdu moc. Trávím s ním víc času než se svým mužem a nemám pochyby, že to dělá čestně a pro dobro České republiky. Kdybych jednou jedinkrát měla pocit, že to tak není, ihned bych odešla. Dokud mu věřím, ty kauzy mě vůbec nemohou rozhodit,“ myslí si Tünde Bartha.

Babiš na oplátku zalichotil šéfce Úřadu vlády slovy o tom, jak ho jako jediná donutila změnit „šílený pracovní režim“. Když mu praskla žilka v oku, donutila ho prý jet hned do nemocnice, kde mu zjistili vysoký krevní tlak a cholesterol.

Tünde Bartha není jediná, o kom Babiš v rámci své předvolební kampaně pronesl několik osobních slov. Seriálem o „osudových“ ženách zahltil jeho PR tým sociální sítě. Všechny popisy jsou však přesně zkopírované z jeho knihy. Tam Babiš popisuje i další pracovnice z Úřady vlády, mluví také třeba o zdravotních sestrách, které potkal.

Zcela však z výčtu vypustil svou první ženu Beatu, dlouhodobě žijící ve švýcarské Ženevě. Právě s ní má syna Andreje a dceru Adrianu. Právě tuto dceru popisuje jako jednu z osudových žen hned na druhém místě za jeho matkou. Mluví o tom, že během jejich pobývání v Maroku vynikala v tenise, má „skvělé“ vzdělání a nyní pomáhá s pečením v Babišově průhonické restauraci Paloma.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články