Trump chystá rozbití Facebooku, Googlu a Amazonu

Komentář

Trump chystá rozbití Facebooku, Googlu a AmazonuKOMENTÁŘ 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Co dráždí Trumpa na moci Googlu a Facebooku? Proč se na tom shodne s Georgem Sorosem? Proč Silicon Valley bere hrozbu vážně a najímá nejlepší antimonopolní právníky? Proč se hodnota technologických dominátorů propadá o desítky procent?

Americký prezident Donald Trump v poslední době při různých příležitostech opakovaně zdůrazňuje, že obří technologické firmy Facebook, Google nebo Amazon jsou zralé na „antimonopolní zásah“. Jejich velikost, moc a fungování bez jakýchkoliv pravidel jsou tak obrovské, že je s nimi potřeba něco dělat. Dominátoři a monopoly jsou nebezpečné a G & F & A už jsou nejen podle Trumpa ve svých branžích velmi nezdravými dominátory s obrovskou mocí nad společností a politikou.

Už před téměř rokem úplně stejně, jen výrazně expresivněji a razantněji, mluvil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu financiér globální progresivní levice George Soros. V jiných věcech Trumpův přímý protiklad a jeden z jeho nejostřejších kritiků. Soros upozorňuje na obrovskou moc technologických dominátorů i přesto, že ideové DNA Facebooku, Googlu a spol. je progresivně levicové a tento ideologický proud finančně i vlivově podporují.

Zralý na antimonopolní zásah znamená v Americe nucené rozdělení firem nebo odprodej jejich částí. Největším symbolem tohoto tažení dodnes zůstává rozbití telekomunikační AT &T. Přineslo obrovský pád cen telefonních hovorů. Americké antimonopolní dějiny jsou dlouhé. Jejich nejvýraznější postavou je prezident Theodore Roosevelt. On rozbil John D. Rockefeller’s Standard Oil, Google své doby. J.P. Morgan’s Northern Securities Co., která v té době ovládala železnice v téměř celých Spojených státech. Celkově prosadil rozdělení pětačtyřiceti velkých monopolů v zásadních odvětvích americké ekonomiky. Pomohl tím zemi k udržení ostré konkurence, která z ní udělala ekonomického hegemona, jímž zůstává dodnes.

Donald Trump nemá od slov daleko k činům. Už jsme to naostro viděli u obchodních válek, které rozjíždí proti všem partnerům, u nichž má dojem, že podmínky nejsou pro Ameriku fér. Nejtvrdší linie střetu se teď odehrává na lince Washington–Peking.

Web Capital Forum už v září upozornil, že Trumpova administrativa začala připravovat exekutivní příkaz na antimonopolní zásah proti technologickým dominátorům. Podle serveru Business Insider má příkaz dvě části. První se týká přímo nových pravidel pro fungování technologických dominátorů. Druhá vyzývá federální regulační agentury, aby začaly prověřovat, jestli Facebook, Google a spol. porušují antimonopolní zákony.

Investoři proto vzali okamžitě Trumpova slova o nuceném dělení Googlu a Facebooku vážně. Akcie technologických firem zažívají jeden z největších pádů proti svým historicky nejvyšším hodnotám. Tržní kapitalizace Facebooku spadla o 253 miliard dolarů (5,77 bilionu korun), o 39,5 procenta. Amazon ztratil 280 miliard dolarů (6,4 bilionu korun), což odpovídá 25,4 procenta. Akcie firmy Apple odepsaly 222 miliard (5 bilionů), 20,5 procenta. Hodnota Netflixu klesla o 63 miliard dolarů (1,44 bilionu korun), což představuje 35,6 procenta, a majitele Googlu Alphabet o 155 miliard dolarů (3,54 bilionu korun), tedy 20,3 procenta.

Případný zásah se totiž neomezuje jen na Google a Facebook. Míří potenciálně na všechny technologické firmy, které mají ve svých branžích dominantní postavení.

Na lehkou váhu neberou Trumpova slova ani sami dominátoři a připravují se na střet. Facebook si najal jednu z nejvýznamnějších amerických právniček na antimonopolní řízení Kate Patchenovou jako novou šéfku sekce pro řešení právních sporů. Za sebou má čtrnáct let zkušeností v čele antimonopolního úřadu v San Franciscu. Zná právní poměry v Silicon Valley jako málokdo jiný.

Trumpa dráždí Google a Facebook se svým selektivním řazením a zobrazováním informací už dlouho. Pobídkou k akci pro něj ale paradoxně bylo, když Google vyfasoval za porušení dominantního postavení pokutu pět miliard dolarů od Evropské komise. „Podívejte se, co dělá Evropská unie. Dávají Googlu pokutu za miliardy dolarů,“ řekl Trump v rozhovoru pro televizi HBO. „Upřímně řečeno, nevidím rád, že to dělají, protože je to americká firma. Pokud by to někdo měl dělat, měli bysme to být my.“

Dá se čekat velmi ostrý střet nejtvrdších vah. Technologičtí dominátoři jsou nejmocnější monopoly světa. A drží v rukách to, co zatím nikdy v historii žádný monopol neměl. Kontrolu informací.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články