Zveřejněte zprávu o Čapím hnízdu, tlačí europoslanci na Junckera i OLAF

Vyšetřování OLAFu

Zveřejněte zprávu o Čapím hnízdu, tlačí europoslanci na Junckera i OLAFAKTUALIZUJEME
Čapí hnízdo Foto:


 

1
Svět
Sdílet:

Někteří čeští europoslanci tlačí na to, aby úřad OLAF zveřejnil svoji zprávu v kauze Čapího hnízda. Část europoslanců píše i předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudovi Junckerovi, aby tak učinil také, bez ohledu na situaci v České republice. „Máme připravené dopisy, budeme žádat o zveřejnění závěrů vyšetřování OLAFu. Jeden dopis půjde panu Junckerovi, jeden dopis bude eurokomisaři pro rozpočet Oettingerovi a jeden dopis bude řediteli OLAFu,“ uvedl pro Echo24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Já jsem požádala šéfa OLAFu o zaslání té zprávy, s tím, že mám oprávněné důvody se domnívat, že to je důležité jak pro Českou republiku, tak pro mě jako poslance Evropského parlamentu vzhledem k nakládání s evropskými prostředky,“ uvedla pro Seznam zprávy Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

„Já tam (v dopisech) nepíši, že chci celou zprávu, já chci závěry šetření, a zavěry šetření nám jako europoslancům musí dát a musí nám říci, zda našli nějaké pochybení, nebo nenašli. Vyšetrování OLAFu je administrativní, hlavní význam je pro Evropskou komisi, jestli došlo k porušení pravidel Evropské unie, nebo nedošlo. To je hlavní závěr OLAFu. OLAF dá svoje stanovisko, kde posoudí regulérnost dotace ve vztahu k evropskému právu, a to je jediná věc, kterou může udělat,“ uvedl dále pro Echo24 Zdechovský.

Ne všichni europoslanci si však jsou jisti, zda něco takového může OLAF provést. „OLAF pošle zprávu příslušným orgánům dané země, ale jestli ji může sám zveřejnit, to se obávám, že úplně nemůže,“ sdělil předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. S tím však Zdechovský nesouhlasí. „Ty závěry se prostě zveřejní. Jak bychom mohli jinak kontrolovat peníze Evropské unie?“ oponuje Zdechovský.

Čtěte také: Tlak kvůli Babišovi: Ukažte zprávu OLAF, nebo si ji vyžádáme u komisaře

Současná ministryně financí Alena Schillerová si chce nejprve v případě Čapího hnízda nechat zpracovat analýzu, zda by zveřejnění zprávy neovlivnilo vyšetřování policie. Mělo by to být ještě před tím, než Andrej Babiš bude žádat o vyjádření důvěry své vládě, které by mělo proběhnout 10. ledna.

OLAF již před Vánocemi oznámil, že vyšetřování ukončil a zprávy předal českým úřadům. Ty tehdy ovšem mlčely a nebylo zřejmé, zda závěry zprávy už mají. Co je obsahem závěrečné zprávy a na co OLAF přišel, zatím není zřejmé. Podle některých informací médií jsou ale velice podobné jako ty, ke kterým došla česká policie. Ta ve své žádosti o vydání obou poslanců hovořila o „závažném zločinu dotačního podvodu“.

Čtěte také: Mlčení a mlžení. Reakce MF na Babišovu kauzu je v rozporu s Bruselem

Zprávu zatím resort financí veřejnosti neukázal. Ministerstvo ve spolupráci s českými orgány a Evropskou komisí posoudí, zda a jakým způsobem je možné zprávu zveřejnit. „Ministerstvo financí nyní posoudí možnost zveřejnění této zprávy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl již dříve pro server Echo24 tiskový mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Už před Vánocemi Evropská komise uvedla, že české orgány vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. To by znamenalo, že si je česká strana pochybení vědoma. Jenže ministerstvo financí, které tento krok jako jediné může udělat, jasnou odpověď nedalo. „Ministerstvo financí o jeho vynětí z alokace pro tento operační program nerozhodlo,“ napsal ve vyjádření Žurovec. Zároveň resort připustil, že farma v žádosti o proplacení není.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

Čtěte také: Zpráva OLAF k Čapímu hnízdu už je na resortu financí. Ten ji zatím neukáže

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články