1 NÁZORY ČTENÁŘŮ

Kritikům Otce Piťhy

Homilie Otce Piťhy, obsahující drsné varování před možnými důsledky přijetí Instanbulské úmluvy (v daném znění a v kontextu patologických projevů dnešní doby), vedla vnímavé duše k zamyšlení nad zvolenou cestou (kam kráčíš?!) celé křesťanské civilizace, vybudované potem a obhajované krví tolika generací našich předků.

Pro jiné byla nestravitelná. V tisku a diskuzích proběhly četné kritiky promluvy. Na Echu věcné a fundované, psané s úctou a pochopením. Jinde, např. ve Farních listech jedné pražské farnosti, přišla ostrá nepodložená kritika s výzvami k cenzuře a opatřování „problematických“ textů kritickými komentáři redakce. V tomto místním měsíčníku jsem nedostala příležitost na kritiku reagovat.

Moralizující majitelé pravdy zjevně nepochopili, s kým mají tu čest. Otec Piťha ví, kdo je, a jeho mysl je zdravá. Načerpal životní moudrost. Nežije v iluzích, a proto je ani nerozdává. Neuhýbá nepříjemné ani nebezpečné pravdě, naopak ji tvrdě obnažuje. Pozná-li pravdu nemlčí. Nebojí se, že někoho pravdou zasáhne, znejistí nebo vystraší; nelituje své posluchače a nedělá z nich (díky!) chudinky ohrožené fóbiemi. Odhaluje zlo, zvláště to na pohled pěkné, moderní, obílené. Varuje před jeho mocí a rozpínavostí a neváhá ho představit v rozměrech, které se zatím zdají absurdní. Nebojí se o svou pověst ani toho být za blázna. Váží si svobody slova a pracovitě ji využívá k oslovení bližních. K oponentům je shovívavý a laskavý, jiný názor nevnímá jako rozdělení duší. Každému přeje svobodu vyjádření a na tomtéž trvá i pro sebe.

Díky Bohu, že katolická církev jeho ústy promlouvá k nejzávažnějším skutečnostem tohoto rozbouřeného světa a zachovává si tvář.

Promluvy Otce Piťhy jsou na netu dostupné, doporučuji všem.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.