1 KOMENTÁŘ

Nejzbytečnější člen české vlády

Témata: ,

Novým policejním prezidentem se skoro určitě stane dosavadní krajský šéf v Pardubicích Jan Švejdar. Oficiálně se čeká, až proběhne výběrové řízení, ale nemělo by trvat dlouho, aby se zbytečně neprodlužovalo interregnum od posledního října, kdy místo policejního ředitele opustil generál Tomáš Tuhý. Za touto jakoby nezáživnou personálií se velmi prudce vynořuje otázka, která je ve vzduchu od léta: K čemu jsou sociální demokraté ve vládě a čemu speciálně zabraňuje předseda ČSSD Jan Hamáček na ministerstvu vnitra?

Teď, kdy z pozice místopředsedy sociální demokracie odstoupil Jiří Zimola takovým způsobem, aby to všichni pochopili jako útok na Hamáčka, se znovu spekuluje o tom, že Zimola jde na ruku Andreji Babišovi, zatímco Hamáček ne. Ale hledat rozdíly by šlo těžko, Babišovi vycházejí vstříc oba zhruba stejně, s tím rozdílem, že Hamáček má ministerstvo.

Pro premiéra Babiše je životně důležité, aby se pro něj dobře vyvíjel – čti: nevyvíjel – případ Čapí hnízdo. Policii chápe jako mocenský nástroj, jímž je třeba disponovat přinejmenším proto, aby jím nedisponoval nepřítel (v tomto případě Babiš zásadně nedůvěřuje policistům, které považuje za lidi bývalého ministra vnitra Milana Chovance).

Pokusy zmáknout policii trestně stíhaným premiérem ve vlastní prospěch jsou naprosto zásadní věc, před níž bledne v podstatě vše, čím se dnes vzrušuje veřejný prostor, od ptákovin typu vydání/nevydání komunistického poslance Ondráčka po některé trapnosti Miloše Zemana spjaté s výkonem funkce prezidenta.

Co předcházelo Švejdarovi? Ředitel GIBS Michal Murín byl po Babišově bezprecedentním nátlaku, hrozbách skandalizací a náznacích téhož v Babišově tisku vypuzen ke konci dubna. Tady se ještě dá tvrdit, že výběr je v gesci premiéra, byť by se v dobře vyvážené koaliční vládě takové věci projednávaly s koaličním partnerem.

Ale další změny už byly v hájemství ministra vnitra. Ředitele rozvědky Jiřího Šaška odstavil na základě podezření z hospodářských machinací, které ventilovala Babišova MF DNES, ještě Babišův ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Na výběru nového ředitele se Jan Hamáček do jisté míry podílel.

Ale policie, která je z hlediska Babišových bezprostředních zájmů nejdůležitější, se zdá být už úplně mimo Hamáčkův vliv. Teorie, že by dokázal a chtěl chránit některé exponované a premiérovi nějak podezřelé či nevyhovující policisty, se rozplývá před očima.

Hamáček byl do funkce jmenován ve středu 27. června. O den později, ještě než se ministr stačil sejít s policejním prezidentem Tuhým, už ČT hlásí, že se do důchodu rozhodl „dobrovolně“ (ani ne dva roky po nástupu do funkce) odejít ředitel Národní centrály Michal Mazánek. Hamáček už stihne jen konstatovat, že ho to „netěší“.

Miloš Trojánek, ředitel Krajské policie v Praze, která má na starosti trestní stíhání Čapího hnízda, byl odejit ještě předtím, za Babišovy vlády v demisi. Zpráva o Trojánkovi vychází v Babišově MfD 18. května letošního roku. V témže článku se ohlašuje i konec policejního prezidenta Tuhého a – pozor – hned i Tuhého nástupce. Už tady můžeme číst jméno Jan Švejdar. O všech důležitých nadřízených detektiva Nevtípila, který vyšetřuje Čapí hnízdo, je tedy rozhodnuto ještě předtím, než se Hamáček ocitne na vnitru. Předseda ČSSD zachová klid a na vnitru přichází k čistému stolu, čistému ovšem z pohledu předsedy vlády. Švejdar je jako poslední kámen do klenby.

Nemá cenu spekulovat dnes o integritě nastávajícího policejního prezidenta Švejdara. Také proto, že situace, v níž by ji musel prokazovat, už ani nemusí nastat. I policejní vyšetřovatel je člověk a o tom, jestli bude ve své práci brát ohledy na mocné, může rozhodovat jeho dojem z personální politiky ve vedení policie. A kdo sleduje personální politiku u policie od začátku letošního roku, tomu dojde, že ministr vnitra Hamáček je ve vládě zbytný, bez vlivu a asi i bez vůle.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.