Vojtěch odvolal Němečka z čela FN Ostrava. „Lži, kecy a účelovka,“ reaguje exministr

Odvolání Němečka

Vojtěch odvolal Němečka z čela FN Ostrava. „Lži, kecy a účelovka,“ reaguje exministrAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Sdílet:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který šéfoval ostravské Fakultní nemocnici. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD, působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně.

Vláda bez důvěry si podle odvolaného ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD) vyřizuje účty. Důvody k jeho odvolání, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jsou podle něj „lži, kecy a účelovka“, napsal bývalý ministr zdravotnictví na twitteru. Ministerstvo dnes informovalo o Němečkově odvolání v tiskové zprávě, ten se to prý dozvěděl z médií.

„K dnešnímu dni jsem byl prostřednictvím televize odvolán naším SuperStar ministrem. Na uvedené důvody mohu odpovědět slovy jeho šéfa: lži, kecy a účelovka. Vláda bez důvěry si prostě vyřizuje účty. Lacino se nedám,“ napsal Němeček na twitteru.

Dodal, že do dneška od ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za AN) ani od jiných představitelů úřadu neslyšel žádné vyjádření nespokojenosti se svojí prací. „Jedná se o pokračování politicky motivované čistky,“ uvedl Němeček.

Své odvolání považuje za účelové a bezdůvodné. Nemocnice podle něj v loňském roce vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk 111,2 milionu korun. Ministrova slova o „odborné destabilizaci“ nemocnice podle Němečka poškozují její dobré jméno.

Ministr Vojtěch: Zahájíme kontrolu

Němeček podle ministerstva také vyváděl lukrativní obory do soukromých rukou. „V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu,“ uvedla k Němečkově odvolání mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Informace o pochybeních dostal Vojtěch podle svých slov od zaměstnanců a odborů z nemocnice. „Pokud jsou informace takto závažné a obrací se na mě přímo zaměstnanci, tak si myslím, že bych takové kroky měl dělat i jako ministr v demisi,“ řekl Vojtěch s tím, že vylučuje, že Němečkovo odvolání mělo politickou objednávku.

„Všichni vědí, že jsem nebyl zrovna oblíbencem hnutí ANO. Možná kdyby to pan ministr poctivě řekl, že provedl politickou čistku, tak by to bylo férovější a slušnější,“ uvedl v České televizi Němeček. Připomněl tak svoje spory s tehdy ministrem financí, dnes premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), které řešila i koaliční rada minulé vlády ANO, ČSSD a lidovců.

Vojtěch dále uvedl, že signály o problémech nemocnice dostával od počátku svého působení na ministerstvu. S vedením nemocnice ale nemluvil, což potvrdil i Němeček. Za nepravdivou také ministr označil informaci o tom, že ministerstvo řediteli povolilo pětinový úvazek ve vedení bohumínské městské nemocnice.

Podle ministra také došlo ve fakultní nemocnici k poklesu péče na některých odborných pracovištích jako je diabetologie, alergologie nebo revmatologie, na chirurgii podle Vojtěcha po odchodu klíčových odborníků o pětinu klesl počet operací. Kritizoval také to, že Němeček umožnil v areálu nemocnice vznik soukromé kliniky pro umělá oplodnění. „Nemocnice mohla tuto péči poskytovat sama a získat nějaké finanční prostředky navíc,“ dodal Vojtěch.

Babiš: Ministr dělá správné kroky

Vojtěchův krok schvaluje i předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO). „Adam Vojtěch má moji důvěru, že dělá jako ministr správné kroky. Zadal audit, který ukázal, že za Němečkovy doby se na ministerstvu utrácely peníze bez faktur a plnění,“ připomněl Babiš nedávno publikované závěry auditu, který odhalil chyby v mediálním odboru ministerstva z dob Němečkova vedení.

Premiér dále uvedl, že Němečkovy postupy kritizoval už v době minulé vlády. „Pořád chtěl víc peněz do resortu a neuměl říct, na co je hodlá použít, neměl přehledy výdajů, sliboval navýšení platů lékařům a sestrám a ani to pořádně nesplnil. Dokonce jsem ještě jako ministr financí dával trestní oznámení na nákup kybernetického nože, když byl ještě ředitelem nemocnice v Ostravě,“ dodal Babiš.

Řízením nemocnice nebyl dočasně pověřen žádný z šesti náměstků ředitele, ale lékař Evžen Machytka, který v nemocnici působí na oddělení gastroenterologie a vyučuje na lékařské fakultě. Podle ministerstva je zkušený manažer, má zahraniční zkušenosti a věnuje se výzkumu. Ministerstvo chce na místo nového ředitele v nejbližší době vypsat výběrové řízení.

Němeček byl ministrem zdravotnictví do listopadu 2016, nahradil ho stranický kolega Miloslav Ludvík, který před nástupem byl a nyní opět je ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Němeček měl spory s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) ještě v době, kdy Babiš působil jako ministr financí. V listopadu 2014 na něj Babiš podal trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje pro nemocnici, roztržkami se zabývala i koaliční rada bývalé vlády ANO, ČSSD a lidovců. Němeček zase například řekl, že Babišem v té době vlastněná média o něm lžou se záměrem ho poškodit.

Kdo všechno skončil po nástupu nového vedení

Od nástupu nového vedení ministerstva zdravotnictví loni v prosinci skončil kromě ředitelů nemocnic Němečka a Vrbovské také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta a dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Land, jejichž sekce byly sloučeny před koncem roku při změnách organizační struktury ministerstva.

Odešli také dva političtí náměstci, Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO). Arnoštovou nahradila bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Farhan se stal poslancem. Jeho místo ministr podle dřívějšího vyjádření v brzké době obsazovat nehodlá.

Hledání nových zaměstnanců ministerstva může komplikovat pracovní neschopnost státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy, na kterou upozornil server Seznam Zprávy. Podle serveru odešel na nemocenskou po jednom sporu. Nové úředníky do poměrů podle služebního zákona může místo Benedy přijímat jen takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra Josef Postránecký.

Čtěte také: Exnáměstek primátora dostal podmínku za nevýhodný nákup pro město

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články