Teprve podruhé za 30 let? Zeman se omlouvá daleko častěji. Ovčáček kritizuje česká média

Rakouské omluvy

Teprve podruhé za 30 let? Zeman se omlouvá daleko častěji. Ovčáček kritizuje česká médiaNOVÉ
Miloš Zeman ve Vídni Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Omluva Miloše Zemana vídeňskému exstarostovi Michaelu Häuplovi za to, že radnice za jeho vlády nedala české škole ve Vídni ani šilink, nebyla ani zdaleka druhou za prezidentovo třicetileté působení v politice, jak tvrdil. Zeman se omlouvá mnohem častěji. Česká tisková kancelář takových případů z posledních let napočítala deset. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přesto požaduje omluvu od řady českých médií, která podle něj „spustila proti panu prezidentovi nechutnou dezinformační kampaň“. Chybné informace podle něj prezidentovi dodala česká velvyslankyně v Rakousku.

Jen když uživatel do internetového vyhledávače Google zadá klíčová slova „Zeman“ a „omluva“, zobrazí se mu výsledků více než dva. Jejich přehled přinášíme níže.

Hradní mluvčí na Twitteru nicméně uveřejnil omluvu české velvyslankyně Ivany Červenkové s tím, že Zemanovo pochybení je její vina. „Omlouvám se panu prezidentovi ještě jednou, učinila jsem to už i při obědě s panem starostou Vídně Ludwigem, že jsem mu opravdu dala nepřesné informace, pokud jde o financování české školy ve Vídni,“ citoval velvyslankyni Ovčáček.

Omluvu naopak požaduje po českých médiích za údajnou kampaň, kterou proti hlavě státu rozpoutala. „Objektivita šla stranou a projevila se latentní tupá antizemanovská nenávist,“ nechal se slyšet mluvčí.

Přehled omluv prezidenta Miloše Zemana:

- V říjnu 2017 se Zeman omluvil občanům Žatce za hanlivá slova o zdejším náměstí.

- V srpnu 2017 se Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru Blesk.cz omluvil expremiérovi Petru Nečasovi za to, že uvěřil tvrzení tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a vrchního státního zástupce Ivo Ištvána ohledně „obří“ kauzy související se zátahem na Úřad vlády. Nečas posléze podal demisi a Zeman nenechal vládu vybrat nového premiéra, zvolil cestu úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka.

- V listopadu 2016 se prezident Zeman omluvil velvyslanci USA Andrewu Schapirovi, o kterém řekl, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ nezúčastnil oslavy státního svátku 28. října. Americké velvyslanectví tvrzení odmítlo a doložilo velvyslancovu účast. Zeman řekl, že chybnou informaci dostal od protokolu prezidentské kanceláře.

- České televizi se Zeman v červenci 2015 omluvil za to, že její kanál ČT1 v případě reportáže o dovolené na Vysočině zaměnil za TV Nova. O ČT v souvislosti s reportáží tvrdil, že „jako vždy lže“.

- Stále není vyřešen spor o Zemanův výrok o tom, že novinář Ferdinand Peroutka napsal v době nástupu nacismu článek s název „Hitler je gentleman“. Omluvy se dožaduje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Zeman, který je vedlejším účastníkem sporu, již v dubnu 2015 slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

- V dubnu 2007 rozhodl soud o tom, že se Zeman musí omluvit za svůj výrok o novináři Ivanu Brezinovi. Zeman v roce 1999 jako premiér řekl, že Brezina psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Vrchní soud v Praze Zemanovi nařídil, aby se omluvil a zaplatil Brezinovi odškodné 50.000 korun a soudní náklady.

- V roce 2000, tedy téměř tři roky po soudním rozhodnutí, se Zeman omluvil někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi. Wagner Zemana zažaloval v roce 1997 kvůli Zemanovu prohlášení, že Wagnera po vyloučení z ČSSD nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci.

- V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Zeman dlužil Mackovi omluvu za to, že v televizi prohlásil, že Macek zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za „jednoznačné tunelování“.

- V lednu 2000 se uzavřela takzvaná kauza Zieleniec, kterou odstartoval tehdejší premiér Zeman v červnu 1999 prohlášením v ČT, že ministerstvo zahraničních věcí uzavřelo za působení ministra Josefa Zieleniece (tehdy ODS) asi 60 smluv na jeho osobní prezentaci. Zieleniecovi se omluvil ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD), z jehož informací Zeman čerpal.

- Spor s šéfem ČSSD Zemanem vedl také bývalý poslanec a pozdější policejní ředitel v Náchodě Milan Hruška, o němž Zeman v květnu 1993 veřejně prohlásil, že měl „s jistými obtížemi absolvovat sedm tříd základní školy“. Podle soudu se Zeman měl Hruškovi omluvit a dát odškodnění 100.000 korun. Podle MfD z března 1997 Zeman pokutu, kterou soud snížil na 20.000 korun, zaplatil, ale omluvu rozhlas neodvysílal. Zeman listu řekl, že omluva byla záležitostí tiskového oddělení strany.

Čtěte také: Zeman se omluvil bývalému starostovi Vídně za kritiku ohledně financování školy 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články