Nástupce Mayové? Největší šance má Boris Johnson, ukázal průzkum

Změna v čele toryů

Nástupce Mayové? Největší šance má Boris Johnson, ukázal průzkumNOVÉ
Boris Johnson Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Největší šance stát se britským premiérem po Therese Mayové má bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Podle průzkumu pro list The Times, který byl zveřejněn v sobotu, by pro něj hlasovalo 39 procent oslovených členů Konzervativní strany. Na druhém místě skončil se 13 procenty hlasů bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, další možní kandidáti získali podporu jen v jednotkách procent.

Britská vláda je v hluboké krizi kvůli neshodám ohledně způsobu, jakým by Británie měla opustit Evropskou unii. Konzervativci předsedkyni vlády vyčítají, že s Bruselem nedohodla dobrou brexitovou smlouvu. Mayové se prozatím podařilo zabránit vnitrostranické revoltě, když se tento týden dohodla s vlivnými poslanci své strany, že v červnu předloží časový plán vlastního odchodu z pozice lídra konzervativců. V Británii platí, že šéf vládní strany je zároveň vždy předsedou vlády.

Čtyřiapadesátiletý bývalý publicista Johnson, který byl dvakrát zvolen starostou Londýna, patřil k hlavním tvářím kampaně ve prospěch brexitu. Z funkce ministra zahraničí odstoupil loni v červenci na protest proti tomu, jak Mayová vede jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Svou kandidaturu na funkci šéfa Konzervativní strany oznámil ve čtvrtek.

Čtěte také: „Samozřejmě, že do toho půjdu.“ Johnson chce od Mayové převzít vedení konzervativců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: