„Labe teče s Vltavou.“ Odcházejícího šéfa Vltavy Fischera podpořili lidé u rozhlasu v Hradci Králové

„Labe teče s Vltavou.“ Odcházejícího šéfa Vltavy Fischera podpořili lidé u rozhlasu v Hradci KrálovéNOVÉ
Domov

Kauza ČRo Vltava

K budově rozhlasu v Hradci Králové přišly desítky lidí, aby vyslovily nesouhlas se změnami ve vedení stanice Vltava. V Hradci se koná výjezdní zasedání rady Českého rozhlasu. Na místo dorazil i šéfredaktor stanice Vltava Petr Fischer, kterému smlouva končí k 31. prosinci a vedení rozhlasu mu ji neprodloužilo. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil Fischerovi smlouvu kvůli nesplnění zadaných úkolů a pokračující stagnaci stanice. 

„Nebyl jsem sice na zasedání rady pozván, ale bývalo zvykem, že nový šéfredaktor se představuje radě a při odcházení, že také něco řekne. Myslím, že se jenom rozloučím. Uvidí se,“ řekl Fischer před 14:00, kdy zasedání mělo začít. 

Fischerovi podporovatelé měli napsaná hesla jako „Labe teče s Vltavou“ nebo „Labe a Orlice poslouchají Fischerovu Vltavu“ s odkazem na řeky Labe a Orlické, které Hradcem protékají.

„Odhaduji, že se tu sešlo 30 až 40 lidí,“ řekl svolavatel protestu Jan Hocek. Lidé, kteří se před zahájením zasedání u vchodu do rádia sešli, chtěli být při jednání přítomni.  

„Velmi citlivě vnímám vše, co se teď děje kolem médií. Obávám se o jejich nezávislost, proto jsem tady. Stanici Vltava poslouchám a v poslední době jsem vývoj stanice hodnotil kladně a vůbec nechápu odvolání ředitele stanice a také to, co je mu vyčítáno,“ řekl Pavel Vrbický, který v komunálních volbách v Hradci Králové vedl kandidátku Pirátů a nyní je opozičním zastupitelem.

Vltavu dočasně povede Hálková 

Po jednání Rady Českého rozhlasu vyšlo najevo, že Vltavu dočasně povede nynější vedoucí Podpory programu Vltavy Ivana Hálková. Třiapadesátiletá Hálková bude v čele stanice podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny řešit pouze provozní věci, do programových záležitostí zasahovat nebude. Hálková pracuje v Českém rozhlase 26 let, nastoupila v roce 1992 do hudební redakce pro děti a mládež. Na stanici Vltava působí od roku 2004, vedoucí Podpory programu Vltavy je od roku 2013.

Za Fischera se v otevřeném dopise postavila více než tisícovka umělců, vysokoškolských pedagogů, některých politiků a dalších lidí. Fischerovi vyjádřili podporu mimo jiné kněz Tomáš Halík, režiséři Jan Hřebejk a Helena Třeštíková, filosof Václav Bělohradský, rektor JAMU Petr Oslzlý, rektor AVU Tomáš Vaněk, ředitel Národní galerie Jiří Fajt nebo ředitelé opery Národního divadla Petr Kofroň a Silvia Hroncová.

Fischer výtky vedení rádia odmítl jako neopodstatněné. Podle něj pro reformu vysílání stanice Vltava nedostal dost času ani slíbenou podporu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články