1 Kauza ČRo Vltava

„Labe teče s Vltavou.“ Odcházejícího šéfa Vltavy Fischera podpořili lidé u rozhlasu v Hradci Králové

NOVÉ

Témata: ,

K budově rozhlasu v Hradci Králové přišly desítky lidí, aby vyslovily nesouhlas se změnami ve vedení stanice Vltava. V Hradci se koná výjezdní zasedání rady Českého rozhlasu. Na místo dorazil i šéfredaktor stanice Vltava Petr Fischer, kterému smlouva končí k 31. prosinci a vedení rozhlasu mu ji neprodloužilo. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil Fischerovi smlouvu kvůli nesplnění zadaných úkolů a pokračující stagnaci stanice. 

„Nebyl jsem sice na zasedání rady pozván, ale bývalo zvykem, že nový šéfredaktor se představuje radě a při odcházení, že také něco řekne. Myslím, že se jenom rozloučím. Uvidí se,“ řekl Fischer před 14:00, kdy zasedání mělo začít. 

Fischerovi podporovatelé měli napsaná hesla jako „Labe teče s Vltavou“ nebo „Labe a Orlice poslouchají Fischerovu Vltavu“ s odkazem na řeky Labe a Orlické, které Hradcem protékají.

„Odhaduji, že se tu sešlo 30 až 40 lidí,“ řekl svolavatel protestu Jan Hocek. Lidé, kteří se před zahájením zasedání u vchodu do rádia sešli, chtěli být při jednání přítomni.  

„Velmi citlivě vnímám vše, co se teď děje kolem médií. Obávám se o jejich nezávislost, proto jsem tady. Stanici Vltava poslouchám a v poslední době jsem vývoj stanice hodnotil kladně a vůbec nechápu odvolání ředitele stanice a také to, co je mu vyčítáno,“ řekl Pavel Vrbický, který v komunálních volbách v Hradci Králové vedl kandidátku Pirátů a nyní je opozičním zastupitelem.

Vltavu dočasně povede Hálková 

Po jednání Rady Českého rozhlasu vyšlo najevo, že Vltavu dočasně povede nynější vedoucí Podpory programu Vltavy Ivana Hálková. Třiapadesátiletá Hálková bude v čele stanice podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny řešit pouze provozní věci, do programových záležitostí zasahovat nebude. Hálková pracuje v Českém rozhlase 26 let, nastoupila v roce 1992 do hudební redakce pro děti a mládež. Na stanici Vltava působí od roku 2004, vedoucí Podpory programu Vltavy je od roku 2013.

Za Fischera se v otevřeném dopise postavila více než tisícovka umělců, vysokoškolských pedagogů, některých politiků a dalších lidí. Fischerovi vyjádřili podporu mimo jiné kněz Tomáš Halík, režiséři Jan Hřebejk a Helena Třeštíková, filosof Václav Bělohradský, rektor JAMU Petr Oslzlý, rektor AVU Tomáš Vaněk, ředitel Národní galerie Jiří Fajt nebo ředitelé opery Národního divadla Petr Kofroň a Silvia Hroncová.

Fischer výtky vedení rádia odmítl jako neopodstatněné. Podle něj pro reformu vysílání stanice Vltava nedostal dost času ani slíbenou podporu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.