„Před Corbynem antisemitismus prostě neexistoval.“ Labouristé čelí masivnímu odchodu svých členů

Labourističtí rebelové

„Před Corbynem antisemitismus prostě neexistoval.“ Labouristé čelí masivnímu odchodu svých členůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská Labouristická strana čelí v poslední době stále silnější kritice ze strany vlastních členů, kteří svůj nesouhlas s vývojem strany pod vedením Jeremyho Corbyna vyjadřují odchodem. Kromě nesouhlasu s přístupem lídra labouristů k řešení brexitové otázky jsou hlavním důvodem čím dál častější antisemitské tendence partaje. V uplynulých dnech tak svůj odchod ohlásili i někteří dlouholetí členové s tím, že se za dnešní stav Labouristické strany stydí a Corbyna jako možného budoucího předsedu vlády by neakceptovali. 

Jako zatím poslední v pátek svůj odchod z Labouristické strany oznámil dlouholetý straník a člen parlamentu Ian Austin skrze komentář v britském regionálním deníku Express & Star, který nazval „Proč jsem se za labouristy pod Jeremym Corbynem začal stydět“. Austin má za to, že hlavní britská opoziční strana je „rozbitá“, přičemž poukazuje na její problémy s antisemitismem. „Drsnou pravdou je, že strana je tvrdší vůči těm, kdo si stěžují na antisemitismus, než vůči antisemitům,“ napsal. „Labouristická strana byla pro mě můj život, pravdou ale je, že nyní pod vedením Jeremy Corbyna jsem se za ni styděl,“ dodává Austin. 

V rozhovoru pro stanici BBC pak mluví o tom, že by se „svému otci už nemohl podívat do očí, kdyby ve straně zůstal“. Naráží tak na židovský původ svého adoptivního otce Frediho Stillera, který pocházel z Ostravy. Do Británie přijel v roce 1939 jako desetiletý poté, co se ho jeho matka snažila ze země dostat ve strachu před nacisty. Sama pak zahynula v koncentračním táboře Treblinka. 

 

„Ponižování antisemitismem“ 

Austin následoval osm bývalých spolustraníků, kteří se tento týden rozhodli stát nezávislými poslanci. Mají výhrady jak k přístupu labouristů k antisemitismu, tak vůči nejasné pozici Corbyna k brexitu. Jednou z nových nezávislých je také  členka parlamentu Joan Ryanová. „Za poslední tři roky se Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna nakazila pohromou protižidovského rasismu,“ uvedla Ryanová ke svému odchodu s tím, že před zvolením Corbyna do čela strany tento problém u labouristů „prostě neexistoval“. 

Na své členství ve straně rezignoval také přesvědčený labourista a podporovatel kampaně proti bojkotu Izraele David Hirsch. Ve svém oficiálním prohlášení na facebookovém profilu se vyjádřil, že již „nechce být ponižován antisemitismem v řadách labouristů a se stranou nadále nechce mít nic společného“. 

Postupu svých kolegů ostatní členové strany „litují“, někteří ho považují za „špatné rozhodnutí“. Místopředseda labouristů labouristů Tom Watson ho naopak označil za „budíček“. „Pokud se nezměníme, můžeme vidět dnů, jako je tento, mnohem více,“ řekl. Odchod poslanců je zatím největším rozkolem labouristů od března 1981, kdy se odtrhla skupina čtyř straníků. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Svléci se pro svobodu

KOMENTÁŘ

Lidstvo má svoji sbírku ikonických fotografií: americké mariňáky na Iwodžimě, sovětskou vlajku nad Reichstagem, „tankového muže“ před kolonou čínských tanků na  ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články