1 KOMENTÁŘ

Babiš s pomahačem Okamurou diskredituje policii

Témata: ,

Zloděj křičí – chyťte zloděje. V tomto případě je přesnější říct: mafián křičí – chyťte mafiána. Andrej Babiš po celou svou obchodnickou a teď i politickou kariéru používá osvědčenou metodu. Začne jít po tom, kdo ho kritizuje nebo vyšetřuje a chystá se ho znovu obvinit. Teď si ale v roli premiéra země dovoluje diskreditovat policii. Když hledáme chvíle, kdy se Česko začíná odvracet od standardního západního vývoje směrem k balkánským poměrům, je to přesně tento moment.

Těžko si představit, že by si Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Theresa Mayová nebo jejich lidé dovolili o německých, francouzských nebo britských policistech bez jakýchkoliv důkazů říct, že jsou to mafiáni. To si netroufne ani Donald Trump, který je momentálně pod drobnohledem speciálního vyšetřovatele.

Ve stínu prezidentské volby a hlasování o důvěře Babišově vládě zapadla skandální událost, která se ve čtvrtek odehrála na mandátovém a imunitním výboru, jenž má rozhodovat o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě.

Babišovi a Okamurovi poslanci, kteří mají ve výboru většinu hlasů, prosadili, aby před jeho členy předstoupil expolicista Jiří Komárek. To je člověk v první instanci odsouzený kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Za to, že při krizi kolem reorganizace policie v roce 2016 vynesl ven informace z živých spisů a obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Trestní oznámení tehdy na Komárka podala parlamentní vyšetřovací komise. Přestože rozsudek zatím není pravomocný a Komárek se odvolal, dá se říct, že je to přinejmenším osoba vysoce nedůvěryhodná. Babiš ho za dobrou službu, jak mu ve sporu o reorganizaci ve veřejném prostoru nahrával, zaměstnal podobně jako Komárkova exšéfa Roberta Šlachtu na celní správě.

Komárek teď přes média z Babišova svěřenského fondu vypouští informace o propojení vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila s „kmotry“. Opakuje se případ Tuhý, za nějž byl Komárek odsouzen. Opět drby bez důkazů, mixované s odkazy na živý spis.

A právě přes návštěvu tohoto naprosto nedůvěryhodného člověka se teď poslanci ANO snaží obstruovat jednání mandátového a imunitního výboru o vydání Babiše. Imunitní výbor tady ale není od toho, aby řešil a zpochybňoval důvěryhodnost vyšetřovatelů žádajících o vydání Babiše. Poslanci mají řešit Babiše a Faltýnka, nikoliv Pavla Nevtípila. Na vyšetřování pochybností o policistech je tady Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud má pan Komárek nebo kdokoliv jiný jakékoliv pochybnosti o vyšetřovateli Nevtípilovi, má se obrátit na ni. Všechno ostatní je jen další pokračování ve zneužívání pravomocí úřední osoby. Je nejvyšší čas, aby na něj někdo z právně gramotných poslanců výboru, nebo kdokoliv jiný, podal znovu trestní oznámení.

Babišovci by si tuhle tirádu diskreditující v osobním zájmu jejich Šéfa policii nemohli dovolit, kdyby jim v tom nesekundovali poslanci ze stáje Tomia Okamury. Tady je namístě jediná otázka. Proč to dělají a co výměnou za to získají? Kde je státní zástupce Ivo Ištvan, specialista na nepeněžní politickou korupci? Už nasadil odposlechy?  

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.