Popletený šéfredaktor MF DNES udělal z Partie na Primě frašku. Plesl se ale omluví

Omyl šéfredaktora MF DNES

Popletený šéfredaktor MF DNES udělal z Partie na Primě frašku. Plesl se ale omluvíAKTUALIZACE 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl se v nedělním pořadu FTV Prima Partie dopustil pochybení, které úplně zvrátilo smysl debaty do nesmyslné frašky. Obvinil komentátora ČRo Radka Kubička z krátké paměti a přitom sám argumentoval nepravdivou informací. Byl to právě Plesl, který si spletl jednotlivé ministry spravedlnosti let 2009 a 2012. „Spletl jsem se,“ přiznal Plesl na dotaz deníku Echo24. Za nepravdivé tvrzení se na Facebooku později omluvil. Text omluvy přinášíme na konci článku. 

Tvrdil totiž, že tehdejší premiér Petr Nečas odvolal v roce 2012 z funkce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a dosadil na tento post Danielu Kovářovou. Problém je v tom, že Kovářová tuto funkci skutečně vykonávala, jenže to bylo za úřednické vlády Jana Fischera mezi lety 2009 a 2010. V roce 2012 se naopak ministrem stal Pavel Blažek z ODS, jak Kubičko původně tvrdil. 

S nepravdivou informací vyrukoval Plesl na komentátora Českého rozhlasu Radka Kubička s tím, že ji opřel o článek z deníku Právo z 28. června 2012. Článek byl právě na téma odvolání Jiřího Pospíšila. Následovala „kontrolní“ otázka: „Radko, koho jmenoval Nečas ministrem spravedlnosti po Pospíšilovi?“ Kubičko si správně vzpomněl na Pavla Blažka, který skutečně v roce 2012 Pospíšila nahradil. 

Komentátor ČRo předtím tvrdil, že Andrej Babiš „neuznává základní demokratické principy a standardní politické strany jsou sprosté slovo“ a že nenominuje své straníky, což podle něj standardní strany vždy dělaly. Právě proti tomu se Plesl ohradil s tím, že tehdy jmenoval Nečas Danielu Kovářovou, která podle něj také nebyla členkou ODS. Kubička obvinil z toho, že nepoužívá „historickou paměť“ a je tak stejný jako například Petr Dolínek a další účastníci demonstrací proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové, která rovněž nebyla tradiční členkou hnutí ANO. Benešová byla členkou ČSSD od roku 2007.

Jak to skutečně bylo?
Jiří Pospíšil byl dvakrát ministrem spravedlnosti. Jednou to bylo za vlády Mirka Topolánka mezi lety 2006 a 2009. Po pádu Topolánkova kabinetu jej pak v úřednické vládě Jana Fischera nahradila Daniela Kovářová. Později byl odvolán ze stejné funkce v roce 2012 už za Petra Nečase. Tehdy ho nahradil Pavel Blažek z ODS.

Pravdou je, že Kovářová skutečně Pospíšila jednou vystřídala, ale to bylo v roce 2009, kdy v Česku vládla úřednická vláda Jana Fischera.

„Vy si nic nepamatujete a necháte se řídit okamžitou emocí, to prostě nejde takhle,“ řekl Plesl na Kubičkovu adresu. Ten zmateně s informací souhlasil, ačkoli jeho původní informace byla správná. „Dobře, nachytal jsi mě, uznávám. Ale stejně, Jiří Pospíšil byl tehdy důležitým členem strany, byl místopředsedou. To, že ty mě nachytáváš, nemění nic na tom, že ty principy neplatí,“ ohradil se Kubičko. Plesl na to reagoval tím, že se ale správný novinář musí řídit fakty. 

Kubičko poté označil ANO za nejslabší vládní stranu, kvůli tomu, že má nejméně ministrů, kteří by reálně byli straníky hnutí. Podle něj je silnější jednak ČSSD a jednak imaginární strana Miloše Zemana. Stranu předsedy vlády označil do jisté míry za „nedemokratický“ útvar, který nejedná standardně demokraticky.

Na dotaz deníku Echo24 Plesl uvedl, že informaci čerpal z Wikipedie, kde ale (graficky) není vše uvedeno chronologicky, takže správný údaj přehlédl. „Je to chyba, panu Kubičkovi se omluvím a omluvím se všem divákům,“ uvedl Plesl s tím, že povinností novináře je se za chybné informace vždy omluvit.

Omluva Jaroslava Plesla
Šéfredaktor v neděli večer zveřejnil na svém facebookovém profilu omluvu: „Jelikož jen hlupák není schopen omluvit se za vlastni chybu, omlouvám se s maximální mírou zarděni Radkovi Kubičkovi za to, co jsem mu dnes udělal v Partii Prima TV. Pravdu měl on, já ne. Po Jiřím Pospíšilovi v roce 2012 nastoupil Blažek, nikoli Kovářová. Tu ODS vyslala do vlády v roce 2009. A omlouvám se také divákům Partie. Snad se taková chyba stává jen jednou za 10 let. Snad…“ 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články