1 AUKCE

AUDIO: První demonahrávka Davida Bowieho zpívajícího hit Starman jde do aukce

, NOVÉ

Témata: , ,

Zřejmě nejstarší a první demonahrávka, na níž David Bowie zpívá svůj slavný hit Starman, jde do dražby aukčního domu Omega. Pochází z roku 1971 a na dlouhých padesát let na ni její majitel, který ji zahodil do krabice na půdě, úplně zapomněl. Předpokládá se, že se prodá alespoň za 10 tisíc liber (téměř 300 tisíc Kč). Informuje o tom britská BBC.

Nahrávku dal v roce 1971 kytarista Mick Ronson svému kamarádovi a hudebníkovi Kevinu Hutschinsonovi, aby mu pomohla v učení písničky. Ten se ji však po poslechu rozhodl strčit do krabice na půdu. „Pamatuju si, jak to poslouchám a říkám si, že to je v pohodě, ne, že je to fantastické,“ vzpomíná Kevin Hutschinson. „V šestnácti na vás nic dojem neudělá. Nic vás neohromí,“ dodává. Když si ji však poslechl nyní, tedy poté, co si na ni vzpomněl díky dokumentu o zesnulém Davidu Bowiem, myslí si, že je nahrávka „samozřejmě fenomenální“.

Ukázka z nahrávky zveřejněná aukčním domem Omega:

Nahrávka obsahuje i nahrané písně Moonage Daydream a Hang Onto Yourself. Je na ní také slyšet, jak David Bowie říká kytaristovi Micku Ronsonovi, ať nezastavuje nahrávání, protože píseň Starman ještě pokračuje. 

Dražba se uskuteční v úterý v aukčním domě Omega Auctions ve městě Newton-le-Willows ve Velké Británii. Očekává se prodej za alespoň 10 tisíc liber (téměř 300 tisíc Kč). Aukční síň Omega dražila v minulém roce i nejstarší studiovou nahrávku Davida Bowieho vůbec. Na záznamu z roku 1963 zpívá 16letý Bowie za doprovodu své první kapely The Konrads. Vydražila se za téměř 40 000 liber (1,1 milionu Kč).

V lednu 2016 rodák z Londýna a hudební legenda David Bowie podlehl rakovině jater. Stalo se tak pouhé dva dny po vydání svého posledního alba Blackstar. Deska získala v roce 2017 tři ceny Grammy a titulní píseň stejného názvu byla vybrána jako nejlepší rocková skladba.


Čtěte dále: Platit hudbu dvakrát? ANO a SPD chtějí osvobodit restaurace. Čirý populismus, říká OSA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.