VIDEO: Gillete proti mužům? Nová reklama kritizuje „toxickou muskulinitu”, vzedmula ale obří vlnu protestů

Vlna nevole kvůli spotu

VIDEO: Gillete proti mužům? Nová reklama kritizuje „toxickou muskulinitu”, vzedmula ale obří vlnu protestůNOVÉ
Reklama vyvovala nemalou vlnu kritiky, společnost si ale stojí za svým poselstvím Foto:

REPROFOTO: Youtube / Gillette

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Společnost Gillette, která vyrábí holicí strojky a další produkty pro osobní hygienu, se potýká s enormní vlnou kritiky za jejich nejnovější reklamní spot. V něm firma pod heslem „The best man can be“ kritizuje domácí násilí, sexuální obtěžování a toxickou maskulinitu obecně. Mužským zákazníkům se ovšem nelíbí, že video generalizuje a vyobrazuje muže jako násilníky, píše britský server BBC.

Zpočátku nenápadné video se vlastně vůbec nevěnuje žiletkám a holicím strojkům, ale domácímu násilí, sexismu a dalším aspektům „toxického mužství“. Reklama použila i několik záběrů z reportáží o hnutí #MeToo, stejně jako snímky znázorňující násilí mezi chlapci či obtěžování žen.

Spot s názvem „Věříme“ měl v době psaní článku přes 3,5 milionů zhlédnutí. Co se týče poměru pozitivních a negativních reakcí pod videem, zde jednoznačně vítězí druhá skupina s přes 314 tisíci palci dolů, přičemž tohle číslo nadále roste.

Negativní reakce na sebe nenechaly čekat. Řada mužských diskutujících pod videem i na sociálních sítích označila reklamu za urážející a generalizující, někteří uživatelé dokonce vyzvali ostatní k bojkotu produktů Gillette. „Prodáváte holicí strojky a taháte do nich ještě politiku? Od vás už si nic nekoupím,“ zlobí se jeden z diskutujících pod videem. „Nejsme žádní násilníci a mlátičky, umíme se chovat,“ oponuje hlavnímu poselství jiný uživatel.

Najdou se však i lidé, kteří chválí Gillette za zajímavou formu apelu a upozornění na důležitý společenský problém. Podle nich je taková diskuze na místě. „Proč je tu tolik povyku, když reklama ukazuje kladné i záporné stránky mužství?“ podivuje se jeden z diskutérů. Mnozí také dodávají, že právě hlasitá kritika a urážky na adresu firmy jsou ukázkou toxické maskulinity. „Jdu podpořit Gillette koupí jejích břitvy,“ dodávají lidé ironicky v reakci na bojkot z protějšího názorového tábora.

„Gillette věří v to nejlepší v mužích a chce je podpořit, aby se chovali zodpovědně. Aby přestali omlouvat špatné chování. Motivovat mladou generaci mužů, aby pracovala na osobním rozvoji. Věřím, že touto cestou můžeme přinést pozitivní změny,“ řekl Gary Coombe, prezident společnosti.

Gillette odstartovalo spolupráci s projektem „Building A Better Man“, který si klade za cíl bojovat s násilným chováním mužů, a organizací „The Boys and Girls Club of America“. Ta pomáhá mladým chlapcům a mužům se sociálními a komunikačními schopnostmi. Společnost zabývající se holicími potřebami a osobní hygienou rovněž chce darovat každý rok (po dobu tří let) milion dolarů americkým charitám pomáhajícím mužům.

Analytici se nicméně shodují, že Gillette vlnu nevole muselo očekávat a do jisté míry s ní kalkulovalo dlouho dopředu. „Jejich reklama generuje čísla, publicitu a rozvířilo diskuzi. Doposud propagovali své produkty úplně jiným stylem, proto tahle náhlá změna veřejnost tak překvapila,“ domnívá se Rob Saunders, manažer britské reklamní agentury Media Agency Group. „Takovou věc museli schválit lidé na vysokých pozicích v rámci Gillette, tudíž dobře věděli, že se jim dostane i kritických reakcí,“ dodává.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Výuka dějin není prosovětská, jak sugeruje BIS, problémy jsou jinde, tvrdí historici

Zežloutne Měsíc? Číňané se na něm snaží vypěstovat řepku a další plodiny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články