1 NÁZOR ČTENÁŘE

Usychání tisíců hektarů staletých lesů žírem kůrovce je pro ekologisty program a cíl

Několik článků o suchu a můj komentář k NP Šumava vyvolaly v č.40 odezvu několika čtenářů. Velmi stručně: To, co se v celé České republice nazývá kůrovcová kalamita či dokonce apokalypsa, je v NP Šumava vydáváno za vrchol ochrany přírody. Usychání tisíců hektarů staletých lesů žírem kůrovce na Šumavě je pro ekologisty program a cíl.

Meritum mé kritiky je v tom, že suchý les či malé semenáčky nemohou nikdy nahradit hydrologickou funkci vzrostlého lesa. O tom se učí už v prvním ročníku lesnických fakult a argument ekologických aktivistů, že suchý les spotřebovává méně vody než vzrostlý les, na tom nemůže nic změnit.

Ano, na Šumavě se les někde obnovuje, ale někde ne. Zatímco ale v hospodářských lesích budou všechny vytěžené plochy opět zalesněny, v bezzásahových zónách se sázet nesmí, je to přeci divočina. A tak se vraťme k textu doc. Jana Pokorného „Vysycháme vlastním přičiněním“, kde dokládá, že na suchých vrcholcích Šumavy je povrchová teplota až 60° Celsia, zatímco v živém vzrostlém lese nepřesahuje 30 Celsia. Od uschlého přehřátého povrchu se ohřívá vzduch a odnáší vodní páru vysoko do atmosféry – region Šumavy vysychá našim přičiněním.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.