1 NÁZOR ČTENÁŘE

Usychání tisíců hektarů staletých lesů žírem kůrovce je pro ekologisty program a cíl

Několik článků o suchu a můj komentář k NP Šumava vyvolaly v č.40 odezvu několika čtenářů. Velmi stručně: To, co se v celé České republice nazývá kůrovcová kalamita či dokonce apokalypsa, je v NP Šumava vydáváno za vrchol ochrany přírody. Usychání tisíců hektarů staletých lesů žírem kůrovce na Šumavě je pro ekologisty program a cíl.

Meritum mé kritiky je v tom, že suchý les či malé semenáčky nemohou nikdy nahradit hydrologickou funkci vzrostlého lesa. O tom se učí už v prvním ročníku lesnických fakult a argument ekologických aktivistů, že suchý les spotřebovává méně vody než vzrostlý les, na tom nemůže nic změnit.

Ano, na Šumavě se les někde obnovuje, ale někde ne. Zatímco ale v hospodářských lesích budou všechny vytěžené plochy opět zalesněny, v bezzásahových zónách se sázet nesmí, je to přeci divočina. A tak se vraťme k textu doc. Jana Pokorného „Vysycháme vlastním přičiněním“, kde dokládá, že na suchých vrcholcích Šumavy je povrchová teplota až 60° Celsia, zatímco v živém vzrostlém lese nepřesahuje 30 Celsia. Od uschlého přehřátého povrchu se ohřívá vzduch a odnáší vodní páru vysoko do atmosféry – region Šumavy vysychá našim přičiněním.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.